Психолог Катерина Макарова допомогла зрозуміти, коли варто дитині щось забороняти, а коли не можна її примушувати щось робити. Адже не зажди вчинки батьків є правильними, навіть якщо вони мають на меті тільки благі наміри.
Якщо ви хочете, щоб ваша дитина виросла повноцінною і здоровою особистістю, тоді не варто в погоні за слухняністю і покірністю змушувати її силою робити наступне:
1. Бути найкращим
Усім батькам хочеться, щоб їхня дитина здобувала перемоги, адже це привід для гордості. Однак не всі діти володіють сильним духом і лідерськими якостями. Ви будете лише травмувати психіку дитини, якщо змусите її вийти із зони комфорту і насильно перетворитися із сором’язливої особи на впевнену собі. Це повинно статися природнім шляхом.
2. Вибачатися
Батьки зобов’язані не просто вимагати від дитини певних дій, а пояснювати їй, чому це важливо. Якщо постійно змушувати її вибачатися за кожну помилку, то можна привити почуття невпевненості в собі, провини і відчуженості.
3. Вітатися
Звичайно, що зі знайомими людьми дитина повинна проявляти свою вихованість і ввічливість. Однак не варто вчити її вітатися із незнайомцями. Шахраї можуть скористатися довірою малюка у своїх корисливих цілях.
4. Спілкуватися
Безумовно, що соціум важливий для розвитку кожної дитини. Однак дозвольте їй самостійно обирати коло свого спілкування. Не варто змушувати дружити із сусідською дівчинкою чи однокласником, який сидить поруч. Важливо, щоб дитину оточували однодумці, з якими вона знайде спільну мову і матиме спільні інтереси.
5. Обманювати
Одноразова брехня в благих намірах з вашого дозволу може перерости в постійну звичку, яка стане нормою.
6. Обідати
Батьки та бабусі з дідусями помилково вважають, що дитина повинна їсти за розкладом і доїдати все до останнього. Насправді потрібно орієнтуватися на особисті відчуття малюка. Якщо він відмовляється їсти, тоді не змушуйте цього робити силою. В іншому разі це може призвести до порушення харчової поведінки, зайвої ваги, сповільненого метаболізму чи навіть неврозу.
7. Викидати іграшку
Чомусь батьки часто намагаються розлучити дитину з її улюбленою іграшкою, з якою вона грається вже декілька років. Мовляв, вона стара і негарна, а є стільки інших забавок. Однак раптове зникнення улюбленої іграшки лише засмутить дитину і змусить її відчувати себе зрадженою.
8. Їсти ту чи іншу їжу
У дітей часто буває алергія чи непереносимість певних продуктів. Якщо їй просто заборонити їх вживати, то це лише збільшить її інтерес до них. Натомість краще пояснити про вплив тої чи іншої їжі. А ще краще не купувати шкідливу їжу, не тримати її вдома і не вживати на очах в дитини.
9. Спати в темній кімнаті
Не змушуйте дитину спати в темряві, якщо це приносить їй дискомфорт. Зробіть все, щоб малюк почувався в безпеці. В іншому разі це призведе до психологічних травм.
10. Реалізовувати мрії батьків
Дитина – це не засіб реалізації ваших мрій та бажань. У неї є свої вподобання і погляди на життя. Їй може не подобатися гімнастика, якою ви змушуєте займатися. Дозвольте дитині самостійно обирати і йти власним шляхом. Ви можете лише підтримувати її і пропонувати різноманітні варіанти.
Чи допускали ви раніше ці помилки під час виховання дитини?