10 звичок в соцмережах, яких варто позбутися негайно

Не допускайте цих помилок і не поводьтеся наступним чином у соціальних мережах:

1. Не скаржтеся на роботу

Сторінка в соціальній мережі – це публічне місце, куди можуть заглядати навіть наші роботодавці. Якщо вам не хочеться мати проблем з начальством, тоді краще уникати будь-яких висловлювань на цю тему. Адже в історії вже відомі численні випадки, коли люди втрачали свою роботу через необдуману поведінку в інтернеті. Наприклад, американку Конор Райлі звільнили після того, як вона заявила, що ненавидить те, чим займається і продовжує це робити лише через хорошу зарплатню.

2. Не афішуйте пристрасть до алкоголю

Хтось вважає смішним і веселим виставляти фотографії з бокалом вина чи пляшкою шампанського. Однак для партнерів, колег чи клієнтів ви можете здатися несерйозною людиною, яка не викликає довіри. 

Якщо вам кортить показати, що ви весело проводите вихідні, то це можна зробити в інший, більш пристойний, спосіб.

3. Не вихваляйтеся матеріальними благами

Навіщо вихвалятися своїм благополучним фінансовим становищем? Це викликатиме лише негативні коментарі у вашу сторону, а також заздрість і обурення. А ще складатиметься враження, що вам більше немає чим пишатися, окрім брендового одягу та коштовних ювелірних прикрас. 

І взагалі ви можете стати жертвою шахраїв та грабіжників, які спокусяться на ваші “багаті” розповіді. 

4. Не переслідуйте колишніх

Не опускайтеся нижче плінтуса і майте почуття власної гідності. Навіщо слідкувати за своїми колишніми, читати усі їхні коментарі і рахувати лайки? Ще більше питань викликають анонімні повідомлення з образами чи звинуваченнями. Ви принесете мало шкоди у життя тієї людини, а от собі зробите набагато гірше. Адже така одержимість засліплює і змушує вас існувати у віртуальному світі, а не в реальному. Займіться собою і залишіть нарешті минуле в спокою. 

5. Не маскуйтеся за нікнеймом

Зараз соціальні мережі перетворилися на своєрідну візитівку людини. На вашу сторінку можуть заходити роботодавці, клієнти чи нові знайомі. Дивний нікнейм може викликати здивування, сміх чи обурення.

Нікнейми корисні лише у тому випадку, якщо людина бажає залишатися в тіні. 

6. Не розсилайте запрошення в ігри

Навряд чи ваші друзі мріють збирати урожай на фермі. Не дратуйте їх своїми регулярними запрошеннями, тим паче якщо вони не відгукнулися на нього з першого разу. Також варто перевірити налаштування, щоб подібні запити не розсилалися від вашого імені автоматично.

7. Не додавайте знайомих в чати чи групи без попередження

Як мінімум, це не ввічливо. Навіщо змушувати людину читати сотні не цікавих для неї повідомлень? Перед тим, як додати когось у подібний чат, поцікавтеся особисто, чи потрібно це йому.

8. Не змінюйте постійно статус і аватарку

Таким займаються або підлітки, або ті, хто вперше зареєструвався у соціальній мережі. Якщо ви доросла й зріла людина, тоді вам ці розваги ні до чого.

9. Не зловживайте хештегами

Навіщо кожну фотографію підписувати сотнею хештегів, які інколи навіть не мають жодного стосунку до зображуваного? Вони потрібні для того, щоб орієнтуватися в інформаційному просторі і легко шукати те, що потрібно. Додавайте лише важливі та влучні мітки і не зліть оточуючих.

10. Не викладайте дитячі фотографії

По-перше, фотографії ваших дітей будуть цікавити обмежене коло осіб (родичів, близьких друзів). По-друге, дитина не може сказати вам, чи хоче вона публічної уваги, чи ні. Такі питання вона може вирішувати у більш зрілому віці. А підлітки навряд чи зрадіють від того, що десь у мережі гуляють їхні фото в підгузках. 

Зрештою, ми не знаємо, хто переглядає наші світлини. Можливо, вони викличуть інтерес в неадекватних та психічно хворих людей. 

Найкращим варіантом буде публікувати такі зображення з обмеженим доступом для найріднішого оточення.

А ви дотримуєтеся цих правил?

Vasylyna
Завантаження...
Cikavopro.com
Adblock
detector