5 речей, про які ми постійно брешемо самі собі. Як працюють таємні закутки нашого мозку

Самообман відбувається як на свідомому, так і на підсвідомому рівні. Обманюючи самі себе, ми хочемо зберегти свої нерви і психіку у порядку. Так ми захищаємося від стресів. Але усім варто знати правду про себе. 

Тому пропонуємо ознайомитись з речами, про які ми брешемо собі найчастіше і дізнатись, як є насправді.

Я був надто зайнятий

Часто ми говоримо наступні фрази: «Я був надто зайнятий, щоб сходити до спортзалу», «Я був надто зайнятий, щоб прибрати в шафі», «Я був надто зайнятий, щоб зателефонувати батькам». Все це говориться лише для того, щоб виправдати себе у власних очах. Так, бувають дні, коли дійсно після роботи не залишається ні на що сил — хочеться просто прийти додому, повечеряти і лягти спати. Але напевно можна виділити 10 хвилин, щоб повісити картину на стіну або прибрати на робочому столі.

Іншими словами, фраза “Я був занадто зайнятий, щоб набрати батьків” звучить як “У мене було багато інших, важливіших справ, ніж дзвінок мамі та татові”. І хоча сенс пропозиції залишиться тим самим, друге формулювання вже не зможе виправдати нас перед самими собою, на відміну від першого.

Моральна вірність

Згідно з однією з теорій, любов є хімічним процесом, який не може контролюватись мораллю.

Відповідно до результатів досліджень, опублікованих у науково-теоретичному журналі «Psychopharmacology», те, чи закохаємося ми в певну людину, залежить від трьох факторів:

• від того, чи наш мозок вважає тіло потенційного партнера привабливим;

• від голосу людини (найбільше привертають увагу люди, які розмовляють впевненим, спокійним тоном);

• від того, чи відгукуються слова можливого партнера у нашій свідомості.

Якщо всі вищезазначені умови дотримані, то в організмі спостерігається викид гормонів, який подають мозку сигнал про задоволення, що наближається. Рівень потужності сплеску залежить від рівня виконання згаданих факторів.

Тому якщо люди, які перебувають у відносинах, ніколи не симпатизували іншій людині, то це, найімовірніше, проста удача. Насправді вони просто не зустріли хлопця чи дівчину, на яких гормональний відгук організму був би виразнішим, ніж реакція на нинішнього (-ю) коханого (-у).

Проте результати цих досліджень не є причиною виправдовувати людей, які зраджують своїм другим половинкам. Адже від симпатії до зради лежить довгий шлях.

Ми змінюємо уявлення про своє тіло залежно від ситуації

Те, якими ми сприймаємося, залежить безпосередньо від нашого настрою, про що свідчить стаття, опублікована в американській діловій газеті The Wall Street Journal.

Згідно з інформацією, зазначеною в ній, вчені провели експеримент, у якому брали участь дві групи жінок. Їхнє завдання полягало в тому, щоб намалювати силуети своїх тіл на альбомному аркуші. Потім одній групі жінок запропонували прочитати романтичну історію про закоханих, а інші дали ознайомитися зі статтею про архітектуру. Після цього дівчата знову намалювали свої фігури на папері. Примітним є той факт, що у жінок, які читали статтю про архітектуру, силуети практично не змінилися. А ось група, яку занурили у романтичну атмосферу, зобразила себе набагато стрункішою, ніж уперше.

Такі зміни пов’язані з тим, що історія про закоханих стала причиною появи грайливого настрою, внаслідок чого мозок, відкритий для флірту, заперечував наявність будь-яких недоліків у зовнішності.Такі зміни пов’язані з тим, що історія про закоханих стала причиною появи грайливого настрою, внаслідок чого мозок, відкритий для флірту, заперечував наявність будь-яких недоліків у зовнішності.

 Ми не такі розумні, як вважаємо

Тут існує дві крайності: одні люди впевнені, що багато знають, а другі, навпаки, вважають себе дурнями, хоча насправді мають блискучий розум. Це когнітивне спотворення заведено називати ефектом Даннінга-Крюгера. Його суть полягає в тому, що чим вища кваліфікація у людини, тим сильніше занижена її самооцінка.

Психологи провели низку експериментів, учасниками яких були студенти, та з’ясували, що люди з низькою кваліфікацією:

• вважають, що вони розумніші за оточуючих;

• не в змозі адекватно оцінювати рівень знань та навичок компетентніших людей, щиро вважаючи, що їм доводиться співпрацювати з дурнями;

• не усвідомлюють свої помилки.

Все, що ми відкладаємо на завтра, ніколи не станеться

Якщо ви переконуєте себе, що купите абонемент у спортзал у понеділок або почнете правильно харчуватися з наступного місяця, то, найімовірніше, ви так і не зможете зробити ні того, ні іншого. Людина, яка дійсно чогось хоче і чогось прагне, діє відразу, а не відкладає на потім.

З погляду психології, якщо людина намагається відкласти зміни, то у неї існує конфлікт між усвідомленням необхідних змін і його особистою волею.

Тому поки що у вас не з’явиться щирого бажання щось змінити у своєму житті, то ні «понеділок», ні «завтра» не настануть. Цей вид самообману дуже небезпечний, адже якщо людина пообіцяла собі щось, то починає щиро вірити, що вже розпочала роботу над собою. На жаль, це негаразд. Таким чином він лише ще більше занурюється в безодню своїх проблем, або просто тупцює на місці, не розвиваючись.

Саме цих 5 речей є найрозповсюдженішою брехнею перед самим собою. Та чи варто себе обманювати. Чому просто не прийняти факт і змиритись з ним?

А ви часто займаєтесь самообманом?

Viktoria
Завантаження...
Cikavopro.com
Adblock
detector