Коли діти поводяться невідповідним чином, нам здається, що вони просто невдячні, хоча насправді це може бути результатом виховання токсичних батьків. Цю тему глибоко дослідили психологи Сет Майєрс та Престон Ні. У своїх роботах вони детально описують, яка поведінка батьків згубно впливає на дітей.
Насправді виховання – це важка праця, яка неможлива без помилок. Мама з татом також не досконалі, тому не слід їх звинувачувати за їхню недосвідченість. Але межа між помилками і відвертою шкодою дуже тонка.
Ось які батьківські вимоги морально калічать дітей:
1. Емоційні атаки.
Життя з такими батьками схоже на емоційні американські гірки. Сьогодні вони добрі та люблячі, а завтра суворі та жорстокі. Все залежить від їхнього настрою, який діти здатні розрізнити з перших кроків і з першого слова.
Ці каруселі супроводжуються постійними докорами та промиванням мізків.
2. Дитина стає учасником дорослих драм.
Якщо в сім’ї відповідальність за вчинки дорослих перекладаються на дітей, тоді це ще одна ознака токсичних відносин. Яскравим прикладом може бути ситуація, коли дитина вірить, що батько починає пити, щоб заспокоїти свої нерви через її витівки.
3. Бути найкращим або приниженим.
Батьки вимагають від дитини найвищих результатів, але натомість не заохочують і не хвалять її. Усі досягнення сприймаються як звична річ, але поразка завжди стає причиною для приниження і критики. У такій сім’ї дитина виростає невпевненою в собі і з горою комплексів.
4. Оголи душу і отримай ножа в спину.
Батьки виводять дітей на щиру розмову, але потім докоряють їм за їхні зізнання, або розповідають усім родичам чи друзям особисті подробиці, які дитина хотіла б залишити в таємниці.
5. З тобою щось не так.
Токсичні батьки роблять все для того, щоб їхня дитина була невпевненою в собі. Такою особою легше командувати. Для досягнення своїх цілей вони постійно звертають увагу на недоліки дочки або сина. Це можуть бути реальні зовнішні дефекти або вигадані.
Дитині не вийде позбутися своїх комплексів, адже батьки в цьому не зацікавлені.
6. Досягни неможливого.
Батьки вимагають від дитини кар’єрних успіхів, але натомість ставлять її в складні умови. Наприклад, вони хочуть, щоб дитина завела корисні знайомства, не покидаючи стіни власної кухні.
Вони радіють благополуччю чада лише з двох причин, які передбачають власну вигоду. Перша – це заздрість сусідів, друзів, знайомих. Друга – це їхній доступ до кращого життя.
7. Слухай мене, але невдача – твоя вина.
Токсичні батьки керують життям своїх дітей і приймають замість них усі важливі рішення. Однак якщо щось піде не так, то вина буде лежати на “виконавцю”.
8. Жодної приватності.
Батьки не дають дитині особистого простору. Вони будуть втручатися у її життя, навіть якщо вона буде мешкати окремо. Кожна зустріч буде закінчуватися ревізією з докорами та критикою. Адже чашки завжди будуть погано вимиті, а килим занадто брудний.
Чи згідні ви з тим, що діти залежать від виховання батьків?