Батьки не завжди знають, як правильно реагувати на питання своїх дітей. Хоча вони можуть цікавитися абсолютно звичайними й примітивними, на перший погляд, речами, але в жодному разі не слід сміятися чи брехати їм у відповідь.
Ми підготували варіанти правильної реакції на каверзні запитання:
Не соромтеся відповідати на це питання, адже воно абсолютно нормальне й природне.
“Завдяки цим відмінностям народжуються діти. Хлопчики мають пеніс і два яєчка, а дівчатка – піхву і матку, в якій згодом з’явиться дитина. У зрілому віці хлопчик і дівчинка закохуються один в одного, одружуються і планують народження своїх малюків. Вони складаються, як пазлик і дають життя малюку”.
Вам не слід затикати дитину, якщо вона привселюдно зверне увагу на певні особливості інших людей.
“Не існує однакових людей. У кожного свій ріст, вага, зовнішність. На когось впливає хвороба, а хтось такий від народження. Проте слід розуміти, що тикати пальцем на перехожих некультурно, адже це може образити їх. Якщо у тебе щось викликає інтерес, то краще тихенько запитай про це у мене”.
Діти часто запитують таке, коли у них починає з’являтися симпатія до представників протилежної статі. Вам слід акуратно сказати “ні”.
“Ти не можеш одружитися з мамою. Вона завжди буде поруч з тобою, але у кожного члена сім’ї є своя роль. У тебе колись також з’явиться наречена, а потім народяться ваші спільні діти”.
Варто сказати правду, оминаючи зайві деталі.
“Батьки, які люблять один одного, починають обійматися і цілуватися. Під час цього мама отримує клітинку від тата. Так у її животику з’являється дитинка. За розмірами вона нагадує рибку, яка згодом виростає. Коли їй бракує місця всередині мами, вона народжується на світ”. Якщо ваші діти вже старші, то їм можна пояснити цей процес на прикладі сперматозоїдів і яйцеклітин.
Вам потрібно донести до дитини, що вона не винна у ваших конфліктах і непорозуміннях.
“Через те, що у кожної людини є своя точка зору, часто виникають сварки й дискусії. Це стосується як дітей, так і дорослих. Однак ми з мамою любимо один одного і тебе, тому обов’язково помиримося”.
Між дітьми завжди точиться боротьба за прихильність батьків, але між братами і сестрами ніколи не можна робити різницю.
“Ми любимо вас однаково, але це почуття по-різному проявляється. Ви ж також відрізняєтеся, правда? Однак ми дорожимо вами обома”.
Скажіть своїй дитині, що ви також можете помилятися, тому не потрібно повністю наслідувати дорослих.
“У мене є погані звички, які тобі не слід повторювати за мною. Я теж хочу їх позбутися і стати кращим”.
Не кричіть і не сваріть дитину через її страх. навіть якщо він необґрунтований. Поясніть, що лікування принесе їй користь.
“Можливо, тобі доведеться трохи потерпіти біль і дискомфорт, але лікар зробить так, що ти будеш міцним і здоровим. Ти ж не хочеш, щоб мікроби й бактерії заважали тобі?”
Не бійтеся травмувати дитину, даже вона зможе сприйняти правду.
“За законами природи усі живі створіння рано чи пізно вмирають. Одні народжуються, а інші зникають, щоб у світі був баланс і усім вистачало місця. Однак у тебе ще багато часу і це трапиться не скоро”.
Загальні правила відповідей на дитячі запитання:
- Ваші відповіді мають бути максимально простими й лаконічними. Не заглиблюйтеся в деталі.
- Завжди говоріть правду, щоб в майбутньому вас не зловили на брехні і не перестали поважати.
- Для того, щоб вибудувати довірливі стосунки зі своїм малюком, відповідайте без повчального тону, зверхності чи насмішок.
А які запитання з цього списку ви чули від своїх дітей? Якою була ваша відповідь?