Дивна пудра яскраво-зеленого кольору, яку ще у далекому Х столітті японці заварювали під час чайних церемоній, із впевненістю ввірвалась у наші будні. Матча, як його гордо називають європейські баристи, лише за останні кілька років суттєво витіснив кількість продажів кавових напоїв у західному світі. І справа не тільки у його корисних властивостях, як би у цьому не переконували прибічники здорового способу життя. Унікальний смак – от що по-справжньому вабить поціновувачів матча-чаю.
Що це таке та звідки?
Матча – це особливо вирощений сорт японського зеленого чаю, подрібнений у пудру на кам’яних жорнах. Його вирощують винятково на японських чайних плантаціях та за спеціальною технологією. За певний час до збору врожаю, коли сонце досягає піку активності, листя куща Camellia Sinensis прикривають спеціальними навісами, щоб воно не жовтіло і не втрачало корисних мікроелементів. Як результат – насиченого зеленого кольору порошок не залишає байдужим жодного. Навіть тих, хто далекий від японської культури і здорового способу життя.
Для чого його пити?
Цей, без жодних перебільшень, дивовижний напій містить у 70 разів більше антиоксидантів, ніж апельсиновий сік. І навіть зелений чай поступається своєю користю – аж у 137 разів! Більшої кількості антиоксидантів не знайти у жодному іншому продукті чи напої. Як результат – матча-чай не тільки відмінно тонізує організм, але й оздоровлює його.
Посилення імунітету – ще одна «заслуга» чаю матча. Але далеко не головна. Цей напій стане вдалим рішенням для тих, кого турбує проблема зайвої ваги. Адже, окрім здатності пришвидшувати метаболізм, матча також сприяє детокс-ефекту. Японський чай нейтралізує дію канцерогенів, нормалізує рівень цукру і холестерину у крові, відновлює організм на клітинному рівні і, відтак, уповільнює процеси старіння.
Разом з тим, регулярне споживання чаю матча сприяє підвищенню концентрації та хорошому настрою. А вся справа в активному виробленні організмом людини дофаміну і серотоніну після кожного такого чаювання. І, приємний бонус – відчуття ситості. Відтак, матча може стати корисною заміною звичного сніданку.
Як приготувати?
Традиційний чай японської чайної церемонії вимагає не менш традиційного приготування. Для заварювання матчі вас знадобиться:
- тяван, або ж керамічна/порцелянова чашка для заварювання;
- тясаку – ложка для вимірювань із бамбуку вмістом в 1 грам пудри матча;
- сито для просіювання;
- тясен – бамбуковий віничок для збивання.
Прогрійте тяван (вона ж чашка) і засипте туди грами чотири уже просіяної пудри матча (любителям слабкого чаю краще взяти 2 грами). Залийте суміш 50 міліграмами гарячої води (орієнтовно 80 градусів, але не вище). Згодом почніть повільно збивати чай віничком. І коли консистенція стане густою, тягучою та із насиченою пінкою, напій буде готовий. Із матчою чудово смакує молоко, особливо кокосове та мигдальне.
Зрештою, зовсім не обов’язково купувати спеціальний посуд, щоб насолодитись смаком цього дивовижного напою. Вистачить тільки придбати власне пудру матча, і все інше взяти із звичного кухонного начиння.
Стільки користі. А чи може матча нашкодити?
Не варто забувати, що кофеїну у такому корисному чаї матча не менше, ніж у каві. Відповідно, без застережень не обійтись. Цей напій таки не варто вживати дітям та майбутнім мамам (як максимум – обмежитись слабким чаєм). До того ж, у другій половині дня матча-чаєм не слід зловживати. Якщо звісно вам не потрібно підвищити активність і концентрацію на більш ніж на 20%.
Ще одне застереження – завжди намагайтесь уточнювати, де вирощувався чай. Точніше, чи справді він японський. Оскільки, як вже було зазначено, ніде більше у світі не вирощують подібного. Принаймні, якщо мовиться про натуральний продукт.