З одного боку, осінь – це період затишних пледів, теплого чаю та багряних дерев, а з іншого – пора депресії, хандри і холодних дощів.
Осіння депресія може з’явитися раптово. Спочатку ти просто дивишся з сумом у вікно, а потім у твоїй руці замість какао – келих вина.
У мережі можна прочитати багато про те, як стати щасливим. Та більшість цих порад абсолютно не дієві і написані людьми, які нічого в цьому не тямлять.
Краще послухати, що каже наука з цього приводу. Особливої уваги заслуговують нейробіологи, які постійно вивчають діяльність людського мозку.
На думку Алекса Корба, американського нейробіолога, для щастя потрібно всього 4 речі.
Загалом варто сказати, що осіння апатія пояснюється порушенням балансу двох гормонів: серотоніну та мелатоніну. Однак не меншу роль у цьому відіграє й психологічний стан людини.
Як стати щасливою жінкою?
1. Вдячність
Як тільки ви помітили перші ознаки депресії, задумайтеся, а за що ви можете подякувати у своєму житті?
Виявляється, що почуття вдячності впливає на мозок. Наприклад, антидепресант “Бупропіон” стимулює вироблення нейромедіатора дофаміну. Цю ж функцію виконує подяка.
Інший засіб “Флуоксетин” підіймає настрій і усуває тривожність. Одним словом, провокує вироблення серотоніну. Знову збіг! Це ж робить почуття вдячності.
І це не дивно. Адже, коли ти фокусуєшся на позитивних аспектах свого життя, то підвищується рівень серотоніну, а за ним і настрій.
2. Проговори свої почуття
Подумай і скажи вголос про те, що ти зараз відчуваєш: смуток, гнів чи тривогу.
Адже називання емоцій знижує їхній вплив на людину. Це доведено дослідженням, під час якого учасники переглянули фотографії людей з різними емоціями. Реакцію їхньою мигдалини зафіксували. Та коли учасників попросили знову переглянути фото, але називати вголос емоції, то запрацювала вентролатеральна префронтальна кора мозку, а активність мигдалини падала.
3. Приймай рішення
Можливо, ви помічали, яке наступає полегшення, коли ви приймаєте рішення, над яким довго вагалися. І не дарма. Адже нейробіологія доводить, що це справді знижує рівень тривожності і занепокоєння.
Це пояснюється тим, що під час прийняття рішень у людини з’являється ціль, а це позитивно впливає на префронтальну кору і знижує хвилювання.
Також прийняття рішень вберігає нас від негативних дій та імпульсів шляхом зниження активності смугастого тіла.
4. Стосунки з іншими людьми
Алекс Корб в ході своїх досліджень зрозумів, що людям потрібно частіше доторкатися до інших.
Під час одного із експериментів учасникам дали завдання: грати в комп’ютерну гру з перекидання м’яча. Один кидав м’яч, а інший повертав його. Та був один нюанс: насправді лише з одного боку була людина, а її партнером був комп’ютер.
Цього люди не знали. Вони були переконані, що по той бік екрану – живі люди. Тому, коли їм відмовляли кинути м’яча у відповідь вони відчували себе так, наче їм завдали фізичного болю. Іншими словами, наш мозок сприймає відторгненість як зламану кінцівку.
З цього можна зробити висновок, що людям важливе спілкування з іншими. А для того, щоб ваші стосунки перейшли на вищий рівень, потрібно не лише розмовляти зі своїми близькими, але й доторкатися до них.
А що вас рятує від осінньої хандри?