Кіт розумів, що він окраса і головний член сім’ї, поводився, як царська особа і дозволяв себе балувати. У нього був аристократичний родовід, яким господарі пишалися

Проявляти любов і ласку Лебедянським не було до кого, бо син давно виріс і жив на іншому континенті. Вони завели собі кота. Величезного, ставного британця рідкісного мишачого відтінку з очима кольору зеленого бурштину. Кіт був абсолютно домашній, полохливий, навіть не намагався полювати на пташок у вікно, мухами гидував і їсти підходив тільки після третього поважного прохання.

Кіт розумів, що він окраса і головний член сім’ї, поводився, як царська особа і дозволяв себе балувати. У нього був аристократичний родовід, яким господарі пишалися, як своїм і дуже довге хитромудре ім’я, з якого господарі вибрали одне найлегше слово – Теодоро. А вже відгукуватися чи ні, Тео кожен раз вирішував сам.

Кілька подій збіглися одночасно – Лебедянському випало відрядження якраз в то далеке зарубіжжя, де жив син, а його дружина зібралася з ним разом – допомогти невістці з щойно народженим внуком. Гостро постало питання з котом. З собою його брати – неможливо, а залишити скарб немає з ким. Але ця проблема вирішилася несподівано вдало – племінниця Лебедянського, студентка Оленка, погодилася жити в їхньому будинку під час відсутності господарів.

Дивитися за квартирою, поливати квіти і пестити кота. А кіт не міг дочекатися, коли вони вже поїдуть, бо господиня почала з ним прощатися за два тижні до від’їзду, душила його в обіймах і цілувала в пухкі пухнасті щоки, забруднивши і приминаючи вуса. Тео нервово смикав спиною, злився і один раз навіть злегка хапнув господиню за ніс.

Перші два тижні після від’їзду пройшли добре. Теодоро відпочивав від метушні і обіймів, Олена йому не заважала, годувала вчасно і мало бувала вдома. Потім кіт почав трохи сумувати за щоденним обожнюванням і постійної присутності господині в будинку. Почав шукати собі розваги. Кілька днів дивився на пташок за вікном і лякав їх, несподівано застрибуючи на підвіконня. Потім задумливо і методично розрив два горщика з квітами, чого з ним ніколи раніше не траплялося. Скинув на підлогу косметичку господині з помадами і розігнав блискучі тюбики по всій квартирі.

Потім сталося непередбачене. Раз в тиждень приїжджала доставка води і, поки міцний хлопець в татуюваннях тягав по під’їзду бутлі, вхідні двері залишалися відкритими. Так було кожного разу і Тео в цей час зазвичай гидливо йшов в далеку кімнату – йому зовсім не подобався запах і шум у коридорі. Але в цей раз він чомусь зацікавився і обережно вийшов в під’їзд.

Запахи обрушилися на нього водоспадом, він навіть спустився на один проліт ближче до вулиці, але в цей час в під’їзд з гуркотом хтось зайшов і кіт, підкоряючись миттєвому переляку, бризнув вгору по сходах повз своєї квартири на другому поверсі. Там він зачаївся в темному кутку біля чиєїсь квартири. Ще якийсь час його лякав шум на сходах, голоси, що луною розносяться по під’їзду, гуркіт вхідних дверей – потім все стихло. Він ризикнув вийти з кута, але тут знову хтось гупнув вхідними дверима – і Тео шмигнув назад у кут.

… Миколаївні в магазині зважили минтая за старою ціною, без знижки і вона всмак і з надривом лаяла касира, звинувачуючи його в світовій змові і поганій Конституції. Відвівши душу і поправивши настрій, вона пішла до свого під’їзду. Взагалі вона ходила легко, але, слідуючи прийнятому образу, сутулилася і човгала ногами. Не зустрівши нікого по дорозі і не знайшовши іншого приводу поскаржитися на життя, вона випросталася і продовжила давню розмову з касиром, піднімаючись вгору по сходах. Довго гриміла ключами біля дверей, повісивши сумку з рибою на товстий залізний гак. Відкривши двері, спочатку пішла включати світло, щоб не впасти з сумкою в темряві коридору.

Тео побачив відчинені двері і обережно заглянув всередину квартири. Звідти пахло пилом, сиром і курячим бульйоном. У темряві почулося сопіння, метушня і яскраво спалахнула лампочка під стелею. Натерпівшись страху в холодному під’їзді, Тео кинувся вглиб, підкоряючись пориву і не розбираючи дороги. Бачачи перед собою тільки щілину під диваном попереду. Прослизнув туди і зачаївся.

Миколаївна помітила сіру тінь, що промайнула біля ніг, підхопила сумку, спішно закрила двері і, озброївшись щіткою, пішла в кімнату. Вона методично обійшла квартиру, тикаючи щіткою в усі щілини, перевіряючи себе. За плитою потрапила щіткою в заряджену мишоловку – товста нахабна миша періодично заходила звідкись поласувати без попиту. Лаючи мишу, щітку, минтай, касира і уряд, Миколаївна вивільнила щітку, знову зарядила мишоловку і, вирішивши, що їй здалося, зайнялася продуктами.

До вечора, наївшись смаженого минтая, вона слухала радіо і проводила щоденний підрахунок витрат. Тео, неабияк зголоднівши, а ще більше хтів пити і в туалет, обережно виліз з-під дивана і практично на пузі, як змія, виповз в коридор. На кухню повзти не ризикнув, завернув у ванну. Там попив з тазика, підставленого під унітазний шланг, що капав і випорожнився на газетку під ванною. Стало набагато легше і не так страшно.

Голод мучив його і кіт ризикнув заглянути в кухню. Миколаївна сиділа спиною до входу, а біля плити стояла миска з теплим минтаєм, накрита промасленим папером. Запах був дивний, але нічого іншого їстівного не спостерігалося. Тео обережно пробрався під стіл, затаївся подалі від тапочок Миколаївни і почав чекати. Нарешті, старенька закінчила свої підрахунки, насилу розігнула затерплу спину, з третього разу піднялася зі стільця і, вимкнувши світло пішла у ванну.

Почекавши, поки вона закінчить всі справи, бурмочучи і позіхаючи ляже на диван, вимкне нічник і розмірено захропе, заснувши, Тео вибрався зі своєї схованки. Заліз на стіл, намагаючись не збити цукорницю, обнюхав всі баночки на поверхні і перестрибнув до плити. На краю тарілки з минтаєм сиділа товста миша і жувала шматок промасленого паперу. Вона ніяк не очікувала зустріти тут когось ще, тим більше – кота і від несподіванки вдавилася і закашлялась.

Кіт, який ніколи не бачив раніше подібних тварин, з нервами, натягнутими як канати після всіх пригод, голосно зойкнув і підстрибнув, потрапивши лапою в тарілку. Гуркіт, дзвін і крики в повній тиші справили ефект бомби, що розірвалася. Скуйовджена Миколаївна, у фланелевій сорочці в підлогу і одному тапочку, з пультом від телевізора в руках, який вона тримала перед собою як пістолет, увірвалася в кухню. Тремтячими руками не відразу знайшла вимикач і не відразу потрапила окулярами на ніс.

У яскравому світлі люстри, перед нею постала картина маслом. Маслом – бо півпляшки олії були перекинуті і неспішно витікали на підлогу, а в калюжі сидів прирослий до підлоги від страху сірий замурзаний кіт, в павутині і олії, з величезними, як миски божевільними очима, а поруч з ним лежала товста миша, з шматком паперу в роті. Пару хвилин тривала німа сцена. Потім Миколаївна раптом згадала, як їй вдень ​​«здалося»:

– От вигнала б тебе, але вже добре, не в ніч. Може, мишей не буде. Хитрі, всі мишоловки обходять, всю крупу пожерли у мене. Вже добре, раз ти мишолов такий …

І пішла за віником. В цей час прокинулася від непритомності миша і почала гикати. Кіт потроху почав приходити до тями і спробував відбігти від страшної миші, але тільки ковзав в масляній калюжі. Миша теж спробувала втекти, але навпаки – їх тільки прибивало один до одного. Повернулася Миколаївна, підчепила миша совком і викинула в кватирку. Товста промаслена тушка з жирним чмоком впала на підвіконня і зареклася відтепер з’являтися в цій квартирі. Кіт до ранку вилизував промаслену шубу, забувши про всі інші напасті.

Вранці Миколаївна налила молока в старе блюдце і поставила його на газетку біля плити.

– Ваасенька, Вася, киць-киць! Бач, товстий який. На тобі молочка. Облиш, побалую тебе – тримай риб’ячу голову, не будеш мишами харчуватися.

Тео здивовано глянув на «сніданок», смикнув спиною і вперше в житті почав сам просити їжу. Він так жалібно нявчав, що Миколаївна виловила куряче крильце з бульйону і віддала йому. Життя почало налагоджуватися. Він навіть запив молоком і воно йому сподобалося. За поріг квартири він категорично відмовився виходити – вистачить, натерпівся страху і нова господиня спорудила йому лоток зі старого тазика і рваних в нього газет. І тепер він став Васенькою.

Через два тижні їм обом стало здаватися, що вони так жили завжди. Миколаївна обговорювала з Васенькою всі новини і відводила душу, лаючи уряд і перший раз в житті її уважно слухали. Кіт схуд, навчився їсти все, що дають, пити воду з-під крана і гуляти на підвіконні, вилазячи в кватирку за своїм бажанням і так само залазячи назад в квартиру. Він навіть пару раз по карнизу йшов на сусідній балкон. Перший раз з’їв пів тарілки холодцю, виставленого на вулицю остигати, а другий раз поцупив воблу з мотузки – з чистого хуліганства.

Сам не з’їв, приніс Миколаївні, ледве пропхнувши смердючу широку рибину в кватирку. Сусіди не знали, що й думати, на поверсі ні у кого тварин не було, а про Васю вони не знали. Так і жили вони, душа в душу кілька місяців.

Повернулися Лебедянські, оплакали зниклого невідомим чином кота і зареклися заводити нового – занадто важка була втрата і господиня надто звинувачувала себе в його зникненні. Вона вважала, що він не витримав зради, пішов з дому і десь помер, самотній і нещасний.

Через пару днів мадам Лебедянськя біля будинку ледь не отримала важким камінчиком по голові. Він впав зовсім поруч звідкись зверху, подряпавши плече. На п’ятому поверсі по карнизу ходив вуличний кіт, балансуючи задертим хвостом, а потім спритно заліз в кватирку. Ймовірно це він скинув камінчик. Добре, що не потрапив, думала вона, піднімаючись на п’ятий поверх. Треба сказати господарям, щоб не пускали його так гуляти.

Двері відчинила бабуся в байковому халаті і з розчервонілим обличчям. З глибини квартири пахло млинцями, а за спиною старенької з кімнати вийшов кіт. І серце мадам Лебедянської стрибнуло і забилося швидше. Це був Тео, схудлий і нещасний. Але з тим же поглядом незвичайних янтарно-зелених очей і з тим же презирством на щокатій фізіономії.

– З соцзабезу? – підозріло примружилася старенька. Лебедянська відсунула її рішучою рукою і кинулася до кота, плачучи і хапаючи його на руки. Кругла сума переїхала в кишеню халата Миколаївни, а Тео переїхав назад до себе на другий поверх. Відмитий і закормленний паштетом з французького зоомагазину, він пару днів відсипався під диваном, не звертаючи уваги на свій будиночок вершкового оксамиту з коронами по периметру. Потім заліз в кухні на стіл і стягнув шматок сирої печінки.

Винуватця знайшли по кривавому сліду в кімнату, де він, гурчачи і блискаючи очима пожирав цю печінку, весь вимазавшись кров’ю. Господиня майже втратила свідомість, терміново його мила смердючим шампунем, сушила гарячим феном і потім обробляла собі зеленкою глибоку подряпину вздовж всієї руки – слід крайнього обурення кота. Потім Тео виліз в розкриту кватирку і повернувся з задушенним горобцем, дуже пишаючись собою.

Господиня на цей раз втратила свідомість по-справжньому, її відпоювали валеріаною, а Тео стягнув забуту їй на столику пляшечку, нализався, поки не забрали, а потім ходив по коридору п’яний, збиваючи стіни боками і голосно кричав свої котячі пісні. На ніч його замкнули в дальній кімнаті, перевіривши, щоб всі вікна і кватирки були закриті.

Тео не спав до ранку. Згадував Миколаївну, своє блюдце на газеті біля плити, курячі кісточки і сир, вкрадений зі столу млинець, обговорювані новини, лоточок з купою газет і свободу! Якої у нього ніколи не було до цього і немає тепер.

Він дочекався ранку і прочинених дверей в кімнату. Підкріпився паштетом і сів в засідці в передпокої, за стійкою з парасолями. Коли господар повернувся додому, Тео спритно проскочив за його спиною так, щоб ніхто не помітив. І впевнено пішов вгору по сходах, на п’ятий поверх. Він – Вася. Правда, вже знову з легкою задишкою, але сміливий і спритний. Мисливець і хуліган. До Миколаївни під диван. До новин по радіо. До улюбленої кватирки. До свободи ….

Як бешкетують вдома ваші домашні улюбленці?

Напишіть нам в коментарях у Facebook!

Ira
Content Protection by DMCA.com
Loading...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Adblock
detector