Макарони чи паста? Як правильно говорити і в чому полягає різниця

Усі думають, що паста це італійська національна страва. Та насправді це зовсім не так! Вона з’явилась задовго до виникнення цієї країни.

Паса має захоплюючу і багату історію.

Виявляється макарони з’явились у Китаї, а не в Італії.

У 2005 році на березі китайської річки Хуанхе вчені виявили стародавнє поселення, а разом з ним — і посуд з локшиною. Її довжина становить близько 50 см, а приблизний вік — 4000 років. Ця знахідка поки що є найдавнішою, а тому був зроблений висновок, що саме жителі Китаю — творці найперших макаронів.

Також існує підтверджений рукопис, автором якої є лікар Сяо Гунн, що перебував на службі при дворі правителя Китаю. У ній описується засіб, який медик рекомендував використовувати в разі застуд, а також для очищення організму від хворобливих скупчень. І цими ліками була гречана локшина. А для підтримки молодості і позбавлення від зайвої ваги Сяо Гунн рекомендував вживати пшеничну і рисову локшину.

У Х столітті н. е. кухар Мартін Корно написав книгу під назвою «Кулінарне мистецтво сицилійських макаронів». У той час італійське слово pasta використовувалося для позначення їжі в цілому. Наступна історична згадка макаронів відноситься вже до XII століття. Тоді Гульемо ді Малавелле описав бенкет, на якому подавали макарони в соусі під назвою сен логана. 

В той самий час в Сицилії з’явилися перші фабрики пасти. Головними посередниками в популяризації макаронних виробів на півночі країни були генуезькі торговці, а пізніше лідером в цьому питанні стала Лігурія. Незабаром сицилійські і лігурійські традиції виготовлення пасти перейняли і інші області, а трохи пізніше з’явилися такі види, як лазанья, тортеллі, а також особлива «зернова паста». 

Середньовіччя стало основоположним періодом у формуванні та розвитку макаронних виробів. В цей час господині почали варити їх в киплячій воді, бульйоні або молоці. В Італії за ними закріпилася назва macaroni.  Страва повільно, але впевнено поширювалося по світу, про що свідчить рецепт macrows, описаний в англійській кулінарній книзі The Forme of Cury майстром-кухарем Річарда II. За словами автора, в результаті повинні вийти плоскі макарони, які потрібно подавати як гарнір з вершковим маслом і тертим сиром. 

Деякий час пасту вважали десертом, який могли собі дозволити виключно забезпечені люди. Висока ціна страви обумовлювалася тим, що для її приготування використовувався дорогий сорт пшениці, який називався durum. У XVII столітті почали з’являтися спеціальні прилади для виробництва макаронів, що істотно знизило ціну. До речі, в цей же період вони стали популярними в Росії завдяки італійським майстрам, які займалися будівництвом кораблів для російського флоту.

У XVIII столітті слово “макарони ” набуло особливого забарвлення в Англії. Воно означало вишуканість, бездоганність і елегантність. 

Не менш популярними макаронні вироби були, як не дивно, в США. Тут вони з’явилися завдяки третьому президенту країни Томасу Джефферсону. Існує думка, що він закохався в цю страву, коли перебував у Франції в ролі посла. Повертаючись на батьківщину, він захопив з собою не тільки кілька коробок з макаронами, а й апарат, призначений для створення пасти. Перший в країні завод з виготовлення макаронів був відкритий в Брукліні в 1848 році. Його засновником став француз Антуан Зерега. Звичайно, повноцінним виробництвом це не можна було назвати навіть з натяжкою. Антуан керував механізмом приготування макаронів з підвалу за допомогою коня, а готові вироби переносив на дах, щоб тісто сушилося на сонці (таким же методом колись користувалися і араби).

У чому відмінності між макаронами і пастою

Всупереч поширеній думці, це не синоніми. Італійці називають пастою будь-який виріб з тіста, за винятком хліба і випічки. Равіолі, спагетті, листи лазаньї і навіть шматочки тіста, смажені у фритюрі, вважаються пастою. Спосіб приготування і додаткові інгредієнти у вигляді трав, шпинату або томатів суті не змінюють.

Що стосується більш звичного нам терміна “макарони”, то він походить від італійського слова maccheroni. Воно позначає один вид пасти-трубки з пшеничного тіста, замішаного на воді з додаванням невеликої кількості солі. Є ще одна версія, згідно з якою макарони отримали свою нинішню назву з сицилійського діалекту і в перекладі це слово означає «оброблене тісто». Але навіть в словнику Даля навпроти макаронів стоїть пояснення – “італійські труби”.

Паста готується з твердих сортів пшениці, а макарони — з м’яких. Іноді на виробництві використовують навіть не білосніжне борошно сорту екстра, а дешевший аналог першої або другої категорії. М’які сорти пшениці містять більше клейковини, саме тому макарони часто злипаються між собою. А ось справжній італійській пасті це не загрожує. Вона легко доходить до стану аль денте (зовні м’яка, а всередині злегка сира), тому її не потрібно промивати після приготування.

Є і ще одна цікава відмінність. Макарони заведено подавати як гарнір, найчастіше разом з котлетами або м’ясом. А ось паста – самостійна страва, яке не потребує ніяких доповнень.

Ми часто готуємо макарони, та навіть не замислювались, звідки вони взялись і хто придумав їх готувати. Тепер ви буде знати більше.

А ви знали різницю між цими термінами?

Завантаження...
Cikavopro.com
Adblock
detector