Народні повір’я про погоду

Споконвіків українці вірили у прикмети,  магічні здібності та провидіння.

Нашим предкам потрібно було добувати їжу, орієнтуватися на місцевості, піклуватися про своє житло, тому дуже важливо було вміти передбачати погоду. Саме ця необхідність і породила масу прикмет, заснованих на спостереженнях наших прабатьків за матінкою-природою.

Якщо говорити про прикмети в загальному, то більшість хто з них не мають наукового підгрунтя і будуються виключно на здогадах і вигадках, а віра в них тримається на вірі людини в авторитет тих, хто транслює ці прикмети в сім’ї.

Але що стосується прикмет про погоду, то більшість з них мають раціональне пояснення і дійсно працюють. Важливо розуміти, що час не стоїть на місці і деякі прикмети втрачають свою актуальність через зміни клімату, також велике значення в цьому питанні відводиться місцевості, в якій проживає людина. У даній статті ми постаралися зібрати сім прикмет про погоду, які працюють сьогодні і, ймовірно, будуть працювати, поки на землі є життя.

Прикмета № 1. Ластівки літають низько – до дощу

Мабуть, це найпопулярніша прикмета. Кажуть, що якщо Ластівки літають високо в небі, буде хороша, ясна погода. А ось якщо вони літають низько – бути дощу. Розгадується ця природна загадка дуже легко, варто тільки мати уявлення про мінливу вологість повітря і харчових уподобаннях ластівок. Напередодні дощу підвищується вологість повітря, і крила дрібних комах, якими люблять поласувати ластівки, стають важче, тільця вбирають в себе багато вологи, і їх як би притискає до землі. Дрібні комахи виявляються не в змозі піднятися на ту висоту польоту, до якої звикли, тому і птахам доводиться спуститися нижче, щоб добути собі їжу. Крім цього, перед дощем атмосферний тиск знижується, і птахи прагнуть до землі, де тиск вище, щоб зберегти своє звичне і комфортне положення.

Прикмета № 2. Ворони сідають на верхівки дерев – до морозу

Напевно, ви не раз бачили, як ворони заполоняють верхівки дерев, і залишається тільки дивуватися тому, як гілки не гнуться під їх вагою. 

Можна порівняти цю ситуацію з установкою кондиціонера або опалювальних батарей. Чому кондиціонер ставлять зверху? Тому що холодне повітря опускається вниз. А батареї ставлять внизу, тому що тепло піднімається нагору. За тим же принципом “працюють” ворони. Вони сідають на верхівки дерев, як би передчуваючи морози, тому що там найтепліше. Морози тягнуть за собою холодні повітряні потоки, які спрямовуються на землю, а тепле повітря в цей час залишається вгорі. Якщо в полі зору є ворони, можете користуватися ними замість градусника, коли потрібно визначити, чи морозний день?

Прикмета № 3. Якщо хмари пливуть високо – чекайте гарної погоди

Хмари – це не тільки надзвичайно красиві “білогриві конячки”, але ще і результат конденсації водяної пари. В атмосфері накопичуються найдрібніші крапельки води і крижані кристали (які, своєю чергою, утворюються конденсацією водяної пари). І ось, коли хмари накопичують багато вологи, вони змінюють свою структуру (звідси з’явилася класифікація видів хмар). Важче, подібно губці для миття посуду, що набрала води, вони опускаються нижче і випускають на землю дощ, сніг або град. Коли вони тільки починають формуватися і пливуть високо в небі — це говорить про те, що вони ще не встигли набрати багато вологи, і тому чекати опадів не варто.

Прикмета № 4. Горобці купаються в пилу – до дощу

Зворушливе видовище для людини, але не найприємніше для горобців. Пояснення даної прикмети грунтується приблизно на тих же фактах, що і прикмета №1. Справа в комах і атмосферному тиску. Горобці часто страждають від паразитів-пухоїдів, які активізуються перед дощем — в результаті зниження атмосферного тиску і підвищення вологості. Горобцям стає нестерпно терпіти свербіж від комах, що докучають, тому вони приймаються за гігієнічні процедури: починають чистити пір’ячко і купатися в запорошених ваннах. Струшуючи з себе пил, горобці позбавляються від шкідників разом з піском.

Прикмета № 5. Туман, що спускається на землю, віщує гарну погоду

Туман – справа не проста, легко можна все наплутати, тому що він може передвіщати як гарну погоду, так і швидкий дощ. Якщо туман з’явився зі світанком, тобто сонце зійшло в тумані, і після він довго не розсіювався і не опустився до землі — буде дощ. А ось якщо ви бачите ранковий туман, який розсіявся зі сходом сонця або туман, що низько стелеться по землі або воді — це до ясної і сухої погоди. Також потепління віщує густий низький серпанок поблизу дерев.

Як це пояснюється? Не дуже-то і легко для людини, яка погано розбирається у фізиці та хімії. Взагалі, туман – це скупчення найдрібніших частинок води в повітрі в результаті конденсації. Тобто ми бачимо туман, тому що випаровується вода з теплої поверхні землі, і це тепле випаровування стикається з холодним повітрям, або навпаки, теплі повітряні потоки, насичені вологою, охолоджуються. Таким чином, густий туман стоїть високо в небі, віщуючи дощову погоду, з тієї лише причини, що посилюється випаровування з поверхні Землі (вона віддає своє тепло, яке йде вгору, подібно роботі теплових батарей), це тепло змішується з холодними повітряними потоками, які ще не встигли опуститися низько.

А низько біля землі туман стоїть тоді, коли встановлюється тепла, ясна погода. Чому? Тому що температура Землі виявляється нижче, ніж температура повітряного потоку, і туман ніби притискає повітряний прес. Теплий шар повітря над ним виявляється ” сильніше» і не дає йому піднятися високо, а потім і зовсім все повітря прогрівається і туман зникає.

Прикмета № 6. Жаби квакають тихо – до дощу, а голосно – до ясної погоди

Напевно, опинившись біля водойми у вечірній час, вам доводилося хоч раз в житті чути жаб’ячу симфонію. Жаби – хороші барометри. Їх організм готується до майбутніх погодних умов заздалегідь. Коли вони відчувають, що буде ясна погода, вони радісно квакають, сидячи у воді. Звичайно, справа не в тому, що вони реально радіють, просто в теплу погоду вони відчувають себе дуже комфортно. У воді жаби уникають пересушування шкірних покривів, і позаяк вони підтримують температуру тіла на рівні температури навколишнього середовища, в теплі вони активні і займаються розмноженням. Тому-то самці кричать навперебій, закликаючи самок до спаровування.

А ось коли нас чекає дощ, жаби вибираються на сушу і тихо, глухо поквакують. Річ у тому, що їх дихальні органи дуже чутливі до змін атмосферного тиску. Воно знижується напередодні дощу, і жаби, як метеозалежні люди, відчувають себе трохи «прибитими». При цьому їх шкіра насичується киснем, і вони добре відчувають себе на суші, бо через підвищення перед дощем вологості повітря їх шкірі не загрожує зневоднення.  

Прикмета № 7. Квіти пахнуть сильніше звичайного – до дощу

Рослини – прекрасні метеорологи. Ах, який прекрасний аромат вони випромінюють перед дощем! Помічали таке поблизу вуличних клумб? Визначити наближення дощу можна за багатьма квітками: трояндами, жимолості, жовтої акації, буркуну. Перед дощем вони пахнуть більше звичайного, тому що активно приймають запилення комах. Для цього вони виділяють багато запашного нектару. Все в світі продумано до дрібниць, тому квіти, будучи живими, теж захищаються від негоди. Якщо вони не будуть виділяти сильний аромат і не встигнуть прийняти запилення комах, дощ просто змиє їх пилок.

Кожна квітка реагує по-своєму. Одні закривають бутони, щоб захистити пилок і зберегти тепло, інші рясно виділяють ароматний нектар, треті «плачуть» липкими крапельками соку. Звідси ще одна працююча прикмета про те, що перед негодою кульбаби збирають свої пухнасті шапки в парасольки. Повітря стає вологим, і вони закривають свої бутончики, опускають головки, щоб захистити свої насіння і пилок.

Ось такі не нові, але дуже цікаві і, можливо, для когось тепер зрозумілі прикмети про погоду. У що вірити — вибір кожного, але добре, коли прикмети не ускладнюють життя, а стають перевіреними помічниками!

Все це не вигадки, а науково доведені факти!

А які прикмети про погоду знаєте ви?

Viktoria
Завантаження...
Cikavopro.com
Adblock
detector