От виросла дівчинка в хорошій сім’ї. У забезпеченій і вихованій. І заявила ця юна леді, що хоче стати золотарем. Чистити каналізації, щоб було трохи зрозуміліше. Або, скажімо, повією. Приблизно такий шок відчули батьки юної Флоренс Найтінгейл, коли вона сказала, що стане доглядальницею. Слова «медсестра» тоді ще не існувало. Золотар, повія, доглядальниця – були ганебними словами. Нижче падати нікуди! Доглядальниці – брудні баби-пияки, яких наймали «слідкувати» за безнадійно хворими. Доглядальниці нецензурно лаялися, як портові вантажники, накачувалися джином, били хворих і крали все, що під руку попадалося. Ось якими були доглядальниці.
Батьки відвернулися від Флоренс; їх можна зрозуміти. А вона стала засновницею сестринської справи. Вона вчилася правильно доглядати за хворими – вона вважала, що від турботливого догляду залежить одужання. Без відрази і роздратування вона обмивала гнійні рани, перестилала своїм методом білизну, змінювала пов’язки, провітрювала кімнати; і вчила цьому інших. І писала книги простою і зрозумілою мовою. І заснувала цілу систему догляду за хворими і полегшення страждань вмираючих.
Вона не вийшла заміж. Спочатку зі зрозумілих причин – хто одружується з дівчиною-доглядальницею? А потім один гуманіст-доктор зробив їй пропозицію. Широких поглядів була людина! Однак перед весіллям, він боягузливо запропонував Флоренс залишити своє ганебне і негідне заняття! Так, вона розірвала заручини й далі стала розвивати своє вчення і свою практику. І рятувати хворих, які гинули в жахливих умовах, в тісноті, на брудній соломі в так званих «лікарнях».
Вона і ночами не спала – все відвідувала хворих і поранених зі свічкою. Перевіряла, як її учениці піклуються про пацієнтів. Її так і прозвали: «дама зі свічкою» …
Флоренс не ходила на мітинги за права жінок. І не повчала релігійними тирадами нікого. Їй ніколи було цим займатися. Вона просто робила свою справу і простими словами вчила цьому інших. І професія медсестри стала почесною, ось чого вона домоглася.
А хворі стали отримувати догляд і турботу і видужувати – це найголовніше. Це важливіше, ніж крики на мітингах і повчання. І важливіше, як вважала Флоренс, ніж шлюб. Принаймні, з фальшивим гуманістом …
Спокійна і наполеглива дама зі свічкою – так вона прожила своє життя. Може, могла б краще прожити. Може, могла б стати щасливішою і багатшою; уникнути образ і нерозуміння?
Але вона вибрала свій шлях; або хтось нагорі його для неї вибрав. Головне – не звертати з дороги. Йти вперед навіть в непроглядній пітьмі – свічка світить, і цього досить …