Засновник Tesla і SpaceX втілив в життя одну ідею, яка суперечить загальноприйнятій думці, і це допомогло йому заробити мільярди.
Скільки разів вам радили зосередити свої зусилля на чомусь одному, на тому, в чому ви дійсно успішні? Ким би ви не були – спортсменом, стартапером або художником – загальноприйнята мудрість протягом десятиліть для усіх звучить однаково: спеціалізація веде до набуття майстерності, яке є запорукою успіху.
Безумовно, це правило спрацьовувало незліченну кількість разів, інакше воно не стало б загальноприйнятим. Але ось одного разу з’явився Ілон Маск, який, здається, зосередився на всіх речах відразу – роблячи революцію в кожній галузі, на яку він звертає увагу.
Звичайно, прийнято вважати, що великий успіх до Маска прийшов після його роботи в PayPal, а також завдяки його легендарній трудовій етиці. Але деякі особливо спостережливі експерти підозрюють, що головним секретом його численних успішних проектів є відсутність у нього концентрації на будь-якій одній спеціальності або галузі.
Підприємець і автор книг Майкл Сіммонс уважно вивчив особистість Ілона Маска і його кар’єру.
«Я називаю таких людей, як Ілон Маск, «експертами-універсалами», – написав Сіммонс. – Вони займаються ґрунтовним вивченням відразу цілого ряду різних сфер, що дозволяє їм прийти до розуміння більш глибоких принципів, які пов’язують ці сфери, а потім застосувати ці принципи у своїй основній діяльності».
Дійсно, в деякій мірі успіх Маска, як пояснює Сіммонс, полягає в тому, що замість того, щоб стати всезнаючим фахівцем в якійсь вузькій сфері, як це заохочується більшістю, Ілон завжди жадібно цікавився тим, як працюють найрізноманітніші сфери. І це дозволяло йому з користю застосовувати інформацію, яку він дізнавався в одній сфері, в абсолютно інших галузях.
Очевидно, що саме завдяки цій якості Маска відбулися деякі одні з найбільш його інноваційних починань. Він встановив, як можуть бути пов’язані сонячна енергія і електромобілі «Тесла», а також штучний інтелект і те, завдяки чому електромобілі будуть їздити на автопілоті. Цей спосіб «передачі знань» дозволяє досягати ще більшого прогресу – можливо, одного разу з’явиться можливість до «Тесла» приєднувати нейронний «шнур», з’єднаний з мозком водія.
Навряд чи описувану якість можна назвати феноменом виключно Ілона Маска. Заклики до міждисциплінарних досліджень і співпраці між різними сферами звучать давно.
Але ринок все більше переповнюється, і конкуренцію на ньому здатні витримати тільки справжні фахівці будь-якого вузького профілю. І чим більше такі фахівці набувають досвіду, тим вище вони цінуються. Тому на універсалів і вішають ярлик невдах.
Але, як показує історія Маска, правда може полягати в тому, що через бум на фахівців вузького профілю у зв’язках між галузями існують величезні прогалини.