Бережіться виняткової і безрозсудної прихильності до іншого; вона зовсім не є, як це часто здається, прикладом абсолютної любові. Така замкнута на собі любов, яка не потребує інших і нічого їм не дає, приречена на саморуйнування.
Ірвін Ялом народився в бідній родині емігрантів, жив в найнебезпечніших районах і обожнював читати. Через літературу він прийшов в психологію, а пізніше об’єднав дві свої пристрасті, щоб допомагати іншим відкривати шлях до свободи і душевного спокою.
Сьогодні Ялом – професор психіатрії Стенфордського університету, один із засновників сучасної школи екзистенціальної терапії. Він такий популярний, не в останню чергу, завдяки своїй літературній праці. Книги Ялом («Шопенгауер як ліки», «Ліки від кохання», «Вдивляючись в сонце. Життя без страху смерті», «Коли Ніцше плакав» та інші) – це розумні, захоплюючі історії з життя практикуючого лікаря.
Більшість творів психотерапевта – ліки для душі. Адже Ялом вірить в те, що кожна людина здатна бути щасливою.
1. Всі ми – самотні кораблі в темному морі. Ми – бачимо вогні інших кораблів, нам до них не – дістатися, але їх присутність, світло цих вогнів, і схоже на наше трагічне становище дають нам велику втіху в нашій екзистенційній самоті.
2. Ніколи не можна забирати щось у людини, якщо вам нема чого запропонувати їй натомість.
3. Життя потрібно прожити зараз, його не можна без кінця відкладати.
4. Сенс життя подібний до підняття по канату, який ми самі ж і підкинули в повітря.
5. Протиотрута проти багатьох страждань – прості людські відносини.
6. Толстой в «Анні Кареніній» описує крах віри в «висхідну спіраль» у Олексія Олександровича, чоловіка Анни, чоловіка, який завжди був у висхідному русі, чудова кар’єра, неймовірно вдалий шлюб. Догляд Анни значить для нього багато більше, ніж просто втрата її: це крах особистісного світогляду. «… Він відчував, що стоїть обличчям до обличчя перед чимось нелогічним і безглуздим, і не знав, що треба робити. Олексій Олександрович стояв лицем до лиця перед життям, перед можливістю любові його дружини до кого-небудь крім нього, і це-то здавалося йому дуже недолугим і незрозумілим, тому що це було саме життя.
Все життя своє Олексій Олександрович прожив і пропрацював в сферах службових, що мають справу з відбитками життя. І кожен раз, коли він стикався з самим життям, він відмежовувався від нього. Тепер він відчував почуття, подібне до того, яке зазнала б людина, яка спокійно пройшла над прірвою по мосту і раптом побачила, що цей міст розібраний і що там безодня. Безодня ця була – саме життя, міст – те штучне життя, яке прожив Олексій Олександрович ».
«Безодня ця було – саме життя, міст – те штучне життя …» Ніхто не висловив це ясніше. Захист, якщо вій успішний, дозволяє людині не знати про безодні. Невдалий захист – зламаний міст – залишає нас відкритими правді і жаху, до зустрічі з якими ми в середині життя, після десятиліть самообману, виявляємося погано підготовлені.
7. Для того щоб бути повністю пов’язаним з іншою людиною, вам доведеться спочатку знайти зв’язок з самим собою. Якщо ми не можемо змиритися зі своєю самотністю, ми починаємо використовувати іншого як укриття від ізоляції.
8. Як тільки ми опиняємося здатними протистояти факту своєї власної смертності, ми натхненні перебудувати наші пріоритети, спілкуватися більш глибоко з тими, кого ми любимо, цінуємо більш гостро красу життя і збільшуємо свою готовність взяти на себе ризики, необхідні для особистого виконання.
9. Бережіться виняткової і безрозсудної прихильності до іншого; вона зовсім не є, як це часто здається, прикладом абсолютної любові. Така замкнута на собі любов, яка не потребує інших і нічого їм не дає, приречена на саморуйнування.
10. Люди, які відчувають порожнечу, ніколи не зцілюються, з’єднуючись з іншою нецілісністю, неповною людиною. Навпаки, два птахи зі зламаними крилами, об’єднавшись, роблять дуже незграбний політ. Ніякий запас терпіння не може допомогти їм летіти; і, врешті-решт, вони повинні розлучитися і заліковувати рани окремо.
11. Ми самі створюємо всі свої переживання. І все, що ми самі створили, ми самі можемо і знищити.
12. Нам хочеться існувати, ми боїмося небуття, і тому вигадуємо прекрасні казки, в яких збуваються всі наші мрії. Невідома мета, що чекає нас попереду, політ душі, рай, безсмертя, бог, перевтілення – все це ілюзії, покликані підсолодити гіркоту смерті.
13. Відносини бувають невдалими, коли людина частково – з іншими, а частково ще з кимось вигаданим.
14. Одна з неоціненних речей, яку пацієнт пізнає в ході психотерапії, – це кордони відносин. Він дізнається, що може отримати від інших, але також – і це набагато важливіше – чого не може отримати від інших.
15. Проблема «нелюба» досить часто обертається проблемою власної нелюбові.
16. Людині надзвичайно важко звільнитися від провини за минуле, якщо її нинішня поведінка провокує провину. Ми, перш за все, повинні навчитися прощати себе за сьогодення і майбутнє. До тих пір, поки ми продовжуємо діяти стосовно власного «я» в цьому так само, як діяли в минулому, ми не зможемо пробачити себе за минуле.
Вам сподобалися ці твердження Ірвіна Ялома?