Процеси, які відбуваються в нашому організмі, коли ми вживаємо білок

М’язи ростуть швидше після тренування, звісно. Але це не єдиний фактор.

Якщо про вуглеводи і жири завжди ходять спірні питання, то про білок відгукуються лиш позитивно.

Але навіщо він потрібен нам і як саме його використовує людський організм? У цій статті ми розглядаємо процеси, що відбуваються в організмі, в який потрапляє білок.

Що таке білок?

Більшість даних у цій статті були надані Національною медичною бібліотекою США та Управлінням по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів.

Білок – це один з трьох макроелементів (поживних речовин, необхідних кожному організму). На відміну від вуглеводів і жирів, білок не є основним джерелом енергії, один грам забезпечує чотири калорії, зате його називають головним будівельним матеріалом для організму, адже білок грає важливу роль в рості і розвитку.

Практично всі продукти тваринного походження: червоне і біле м’ясо, яйця, риба, молочні продукти — містять велику кількість білка. Часто в розмовах про харчування можна почути таку фразу: «потрібно їсти більше білка», це означає, що мова йде про перераховані вище продукти. Однак білок також присутній у багатьох рослинних продуктах: в бобах, горосі, горіхах, насінні, а ось в овочах і крупах його набагато менше. У цільних зернах більше білка, ніж в рафінованих, оскільки в процесі очищення втрачається оболонка, яка є найбільш багатою протеїном частиною зерна.

Які види білка бувають?

Білки складаються з маленьких частин, які називаються амінокислоти, ці органічні сполуки містять безліч хімічних елементів, таких як азот, водень, вуглець і кисень. Тисячі амінокислот з’єднуються, утворюючи наддовгі ланцюги, послідовність кожного окремо взятого ланцюга визначає унікальну функцію білка.

Існує 20 різних амінокислот, які можуть бути розбиті на дві основні групи. Дев’ять з 20 належать до незамінних амінокислот — організм не виробляє їх самостійно, тому ми повинні отримувати їх з їжі.

Решта 11 не є незамінними, організм здатний синтезувати їх з амінокислот першої групи або в процесі розщеплення білків. Багато амінокислот з другої групи вважаються умовними, тому що вони можуть стати необхідними в рідкісних, важких випадках, коли організм не в змозі синтезувати амінокислоти належним чином.

Навіщо нам потрібен протеїн?

Річ у тім, що його без перебільшення можна порівняти з будівельними блоками. Ця речовина є невід’ємною частиною кожної клітини тіла, включаючи м’язи. Тому якщо ми не отримуємо достатньої кількості білка, то організм просто не в змозі відновитися належним чином, і тоді трапляється втрата м’язової маси.

Білок необхідний не тільки для росту м’язів, але і для відновлення практично всіх клітин і тканин організму — від шкіри, волосся і нігтів до кісток, органів і рідин. Тому так важливо отримувати його в достатній кількості в дитячому віці, коли розвиток йде повним ходом.

Білок також відіграє роль у найважливіших функціях організму, таких як згортання крові, захисна реакція імунної системи, ЗІР, баланс рідини і вироблення різних ферментів і гормонів. І оскільки білок, хоч і в малому ступені, але калорійний, він може забезпечувати організм енергією.

Що відбувається в організмі, коли ви їсте білок?

Коли ми з’їдаємо шматок курки, білок не направляється до біцепсів відразу, він розщеплюється і потім знову збирається в різні види білків, які існують в організмі. Незалежно від того, який білок ви їсте — рослинний або тваринний, повний або не повний — першочергове завдання організму полягає в тому, щоб розщепити його назад на амінокислотні одиниці.

Розщеплення білка вимагає більше часу і зусиль, ніж розщеплення вуглеводів, але не так багато, як розщеплення жирів. Цей процес починається в роті, оскільки білки, зазвичай доводиться жувати довше. Механічний процес пережовування є першою стадією травлення.

Потім білок потрапляє в шлунок і змішується зі шлунковим соком, який містить кислоти і ферменти, спрямовані на розщеплення їжі. Далі первинно переварена їжа поступово надходить в тонку кишку, де підшлунковою залозою вводяться більш спеціалізовані ферменти і кислоти для повного розщеплення білка. І тільки після цього розщеплений до окремо взятих амінокислот білок приступає до справи.

Як організм використовує білок?

Амінокислоти відправляються в печінку, де вони перемішуються і трансформуються в потрібні організму види білка. Через те, що в тілі кожної людини постійно відбувається заміна клітин і тканин, завжди знайдеться потрібний на цей момент організму вид білка. Наприклад, деякі білки в організмі утворюють антитіла, які допомагають імунній системі боротися з бактеріями і вірусами. Інші необхідні для синтезу ДНК, участі в хімічних реакціях або транспортування інших молекул по організму.

Кількість білка, якого потребує окремо взятий організм, щоб рости і відновлюватися, залежить від статі, віку, статури, здоров’я і кількості фізичної активності. Однак необхідно розуміти, що переважна більшість з нас отримує більш ніж достатню кількість білка для задоволення всіляких потреб. Особливість роботи організму полягає в тому, що він не може взяти більше амінокислот, ніж потрібно.

Тоді що ж відбувається з надлишками?

Річ у тому, що в організмі немає спеціального «резервуара» для зберігання білка, як, наприклад, для вуглеводів, які зберігаються у вигляді глікогену і можуть бути використані, якщо з’явиться така потреба. Саме тому білки необхідно вживати в їжу кожен день.

Оскільки надлишки білка не можуть бути використані в подальшому за призначенням, організм розщеплює їх і відкладає в жировій тканині. 

Це може бути актуально в тому випадку, якщо організм голодує або просто не отримує достатньої кількості калорій від інших макроелементів. Але це не є нормою, в першу чергу задіюються вуглеводи, як основне джерело з накопичених, а тільки потім жири, якщо вуглеводів недостатньо. В ідеалі білок не затримується в організмі і виконує свою основну будівельну функцію.

Травлення і обмін речовин — це дуже складні процеси, що відбуваються на клітинному рівні. Однак тепер ви володієте загальним розумінням процесів і зможете заглибитися в цю тему, якщо вам стало цікаво.

А ви часто вживаєте білок?

Завантаження...
Cikavopro.com
Adblock
detector