Рослинні альтернативи м’ясу почали з’являтись і в Україні

Останнім часом стали популярні дієти на основі рослинних продуктів. Люди виключають з раціону м’ясо, сосиски, ковбаси і замінюють рослинними альтернативами.

Прогнозують різке зростання рослинних продуктів.

Але ми ще багато чого не знаємо про ці харчі, в тому числі — так вони корисні для здоров’я, як заведено думати?

Хоча більшість цих продуктів зроблені в основному з рослин, вони не так вже й сильно відрізняються від інших харчових продуктів, які зазнали ультраобробки. Вони часто містять багато схожих інгредієнтів – включаючи білкові ізоляти, емульгатори, сполучні речовини та інші добавки, і виробляються за допомогою промислових методів обробки .

Безліч доказів вказують на зв’язок ультраоброблених харчів з ожирінням, діабетом другого типу, раком та іншими хронічними захворюваннями. Ймовірно, це пов’язано з низьким вмістом поживних речовин, синтетичних добавок і відсутністю клітковини, яка важлива для появи почуття ситості. Ці продукти також призвели до того, що погане харчування стало головною причиною смерті від хронічних захворювань у світі, оскільки вони легкодоступні, люди переїдають, харчуючись ними, і недоотримують поживних речовин. Ультраоброблені продукти забезпечують більше половини калорій, споживаних в таких країнах, як США, Великобританія, Австралія і Канада.

Новизна бургерів з рослинним м’ясом та інших альтернативних продуктів говорить про те, що у вчених не було достатньо часу, щоб перевірити, які ризики для здоров’я вони можуть нести. Однак інгредієнти, що містяться в цих продуктах, вже викликають занепокоєння.

Концентрат соєвого білка є основним джерелом білка в багатьох рослинних альтернативах м’ясу.  Вважається, що саме через вміст нітритів в беконі та інших видах переробленого м’яса вживання цих продуктів призводить до підвищеного ризику розвитку раку,  хвороби нирок, діабет другого типу і респіраторні захворювання, такі як хронічна обструктивна хвороба легень.

Гема, що надає колір і смак переробленого м’яса, іноді також використовується у виготовленні рослинних продуктів. Було доведено, що в м’ясних продуктах гема вступає в реакцію з нітритами, роблячи їх ще більш шкідливими за рахунок утворення високореактивної молекули, званої нітрозил-гема. Невідомо, чи буде аналогічний ефект в продуктах рослинного походження, але присутність геми і нітритів разом — привід для занепокоєння.

У багатьох овочевих котлетах для гамбургерів також додають стабілізатор і емульгатор метилцелюлозу, щоб надати їм текстуру, що нагадує м’ясо. В експериментах на мишах було доведено, що метилцелюлоза змінює мікробіом кишечника і викликає запалення. Ці зміни можуть підвищити ризик розвитку раку товстої кишки, хоча досліджень на людях поки не проводилося.

Зараз немає доказів зв’язку між вживанням гамбургерів з рослинним м’ясом і раком товстої кишки або іншими хронічними захворюваннями. Але єдине тестування на безпеку, проведене на цей момент, стосувалося тільки нової форми гема. І цей продукт був протестований тільки як чисте з’єднання в експериментальних умовах, де невідомо, чи може коктейль з геми, нітритів та інших добавок взаємодіяти і підвищувати ризик розвитку раку у людей.

Що ж залишається людям, які намагаються поєднати здорове харчування з побоюваннями з приводу свого негативного впливу на навколишнє середовище і благополуччя тварин? Деякі можуть вважати, що будь-які потенційні ризики, пов’язані з гамбургерами на рослинній основі, варті того, щоб вирішити проблему охорони навколишнього середовища і благополуччя тварин.

Але якщо ви побоюєтеся вживати в їжу ці ультраоброблені рослинні альтернативи м’яса, є багато інших речей, які ви можете зробити. Якщо ви їсте м’ясо, але при цьому хочете знизити вплив індустрії продуктів тваринного походження на навколишнє середовище, то вам варто навчитися вибирати м’ясо, вироблене більш екологічним способом. Якщо ви дотримуєтеся строго вегетаріанської або веганської дієти, то приготування страв з використанням сочевиці, квасолі і нуту також може забезпечити вас високобілковою їжею з меншим впливом на навколишнє середовище.

Звичайно, не всі рослинні альтернативи м’яса, представлені на ринку, обов’язково шкідливі для вас. Ринок рослинних харчів ще тільки формується, а це означає, що нові продукти ще розробляються, а дослідження тривають. Але якщо ви думаєте про покупку будь-якого з цих продуктів, можливо, варто спочатку перевірити список інгредієнтів і усвідомити ризики, пов’язані з вживанням занадто великої кількості ультраоброблених продуктів.

А ви вживаєте рослинні продукти?

Viktoria
Завантаження...
Cikavopro.com
Adblock
detector