Дощового холодного вечора Зінаїда поверталася з роботи, десять хвилин від метро, але промокла майже наскрізь, тому що парасольку забула на роботі.
– «От би зараз на море», – подумала Зіна, – «Сто років не була». Вона насправді останній раз на морі була років тридцять тому. Вони тоді з подругою купили путівку, в яку входив пішохідний тур через перевал до моря і, власне, проживання біля моря. Сенс такого вибору відпочинку полягав в тому, щоб влаштувати особисте життя, яке їх з подругою ніяк не влаштовує. Чоловіків в групу набралося набагато більше, ніж жінок, і це вселяло надію.
Якщо б вони знали. Страшно згадати. У перший же день вони зрозуміли, що переходити через перевал – це не гірською ланню стрибати перед чоловіками, а повзти вгору і вгору, заливаючись їдким потом, спускатися, завалюючись на дупу, мріяти про привал, і бажання вранці послати всіх до чорта, виспатися і чекати рятувальників.
Та й яка лань, яке стрибати з їх-то зайвою вагою. В результаті група йшла через них повільніше, ніж повинна була, що викликало в чоловіках роздратування і глухе ремствування, а аж ніяк не романтичні почуття. Та й їм самим було вже не до амурів, перекошені обличчя, важке дихання з відкритим ротом, біль в м’язах. Тьху ти, страшно згадати.
Правда, мужики з групи все ж спробували заговорити з дівчатами вже на базі відпочинку, коли Зіна з Лілею вмилися, зачесалися і вийшли в купальниках на пляж, намагаючись виправити свій загар, але їм вже романтики не хотілося, в усякому разі не з колишніми попутниками.
А як вони потім вибиралися, то ще кіно. До кінця їм насолодитися морем так і не вдалося. Раптом почали лунали постріли, що відбувається, їм пояснили в телевізорі, місцеві жителі вивозили їх в аеропорт, набитих в машинах, як шпроти. Дядьки зі зброєю в руках зупиняли машини, відкривали двері, пильно всіх оглядали, грізно запитували: “Грузини є?”, народ в машині дружно крутив головами, що немає, немає, жодного. Через кілька кілометрів такі ж дядьки зупиняли, відкривали, розглядали, грізно запитували: “Абхази є? ” І знову крутили головами, клялися, що взагалі таких не знають. Так, як живі залишилися.
На довгий час пропала охота по морях роз’їжджати. А тепер ось хочеться, а ніяк.
Раптом майнула тінь, хтось наздогнав її зліва. Зіна кинулось злякано, але заспокоїлася, придивившись. Та й двір уже свій, рідний, хто тут нападе?
Поруч йшов чоловік дуже привабливої зовнішності, не красень, просто приємний, з широкою посмішкою, добрий такий. Так, саме так. Ось мигцем глянеш і видно, хороша людина.
– Дівчино, добрий вечір, не буду довго пояснювати, промокли ви вся. Загалом, я можу виконати одне ваше бажання, що завгодно, але побажати ви можете третій особі тільки, не для себе.
«Та він ж хворий. Треба ж, а такий приємний» – Зіна жалісливо дивилась на чоловіка, а той все так же широко їй посміхався.
– Я серйозний, як ніколи, не сумнівайтеся ні секунди.
– За дівчину окреме спасибі. А взагалі я хочу, щоб у кожного був свій будинок, та ось хоч у того собаки.
Промоклий під ощем пес швидко зник в темряві арки.
– Ой, а де він?
– Він? Як де? Пішов додому, у нього тепер є будинок. І я, знаєте, піду. А то ви зовсім вже вся мокра.
Повернувся і пішов, наспівуючи, витягнувши звідкись раптом парасольку, яка з тихим клацанням розкрилася над ним овальним куполом.
Зіна оторопіло дивилася услід диваку, ось же, робити людям неає чого, і зрозумівши, що зовсім замерзла, побігла до під’їзду.
Піднявшись на поверх Зіна побачила мокрого, облізлого собаку, який притиснувся до дверей її квартири, який закрутив хвостом при її появі.
– Чарівник чортовий, – вимовила очманіла Зіна, – матір вашу хотіла б я побачити, хоча, ні, не треба, – промовила вона, лякливо озираючись, це я лаюся так.
Пес посміхався їй, як рідний, і не змогла вона викинути його під холодний дощ.
-Ну, заходь, чи що, Миклуха. Точно, будеш Миклухо.
Собака заплющив очі від задоволення, ніби підтверджуючи, що так, я Миклуха і є.
Пес увійшов до передпокою, втиснувся в кут, намагався вже поглядом з Зіною не зустрічатись. Ще не вірячи, що його впустили в будинок, Миклуха тепер не хотів привертати до себе уваги. Раптом передумають і виженуть. А він тільки зігрівся.
Зіна зрозуміла все, як ніби пес їй словами сказав. Вона присіла перед ним, взяла його за морду, підняла її так, що собаці довелося дивитися їй в очі.
– Миклуха, ти тепер мій! Розумієш? Ти мій пес. А чарівника цього я зрозуміла, спасибі йому. Пішли митися для початку, потім вечеряти і спати.
Вранці вони з Миклухо прогулялися по скверу, на зворотному шляху зустріли сусідку.
-Ой, Зіночка, а це що, собачка у вас?
– Доброго ранку, та ось … Піду, на роботу мені.
Увечері Зіна забігла в зоомагазин, купила Миклусі нашийник, повідець і миску, свою, персональну. І дуже потрібну собаці таблетку від усього за немислимі гроші.
Миклуха чекав у передпокої, якби Зіна могла, то побачила б, як хвилини зо дві тому пес підскочив, сів мордою до дверей і через якийсь час став радісно скавуліти і перебирати передніми лапами.
Вдома Зіна пообнімала щасливого пса, одягла на нього нашийник, пристебнули поводок.
– Спочатку вийдемо ненадовго, так? А потім вечеря, і довше погуляємо.
Зіна так і не вийшла заміж, і дітей не було. Вже на пенсію скоро, а ось так склалося. І радість пса від її приходу зворушила, їй так і не раділи ніколи.
Пройшлися по скверу, раптом Зіна здригнулася. Знайомий холодний, владний голос карбував слова:
– Значить це правда, ви притягли собаку в мою квартиру, хоча я категорично попереджала, ніякого собаки в моєму домі. Будьте ласкаві з’їхати сьогодні ж.
Перед Зіною стояла доглянута дама, однаково з огидою роздивляючись і пса, і її, Зіну.
«Ах ти ж стерво», – подумала Зіна.
– Наталія Віталіївна, я з’їду, але не завтра. Мені потрібно кілька днів. Договір ми не підписували, де про собак потрібно було прописати в тому числі, податки від здачі квартири ви не платите, викликайте поліцію, якщо хочете, але у мене розписки на руках про те, що я оплачую вам своє проживання у вашій квартирі, і квитанції за комунальні послуги теж оплачую я через свій мобільний банк. Ремонт, до речі, я робила, ви пам’ятаєте? Тому давайте розійдемося по хорошому. Кілька днів, добре?
Жінка пильно подивилася на Зіну, усміхнулася і відповіла: – Так. – розвернулася і пішла.
«Нічого собі, я вмію. Ні, ну а чого вона?».
– Миклухо, пішли вечеряти.
Вночі Зіна думала, чому вона така дурна, роками платила за орендоване житло, боячись взяти іпотеку, і мама лякала. Так краще ж за своє платити, ніж в чужу кишеню. Ось і можуть вигнати, як нахлібницю, а вона дуже хороший бухгалтер, між іншим.
«Ай, все-одно не спиться, куди я там хотіла, на море? Так, подивимося».
Зіна відкрила ноут і задумалась. Потім скривилася – Ай, ну тебе, – і ввела в пошуковик: «Здача в оренду будинків, квартир, кімнат на Чорному морі, можна з собакою».
Через тиждень Зіна написала на роботі заяву на надання їй відпустки, в якій вона не була вже два роки, з подальшим звільненням, відправила багаж поїздом, зробила всі необхідні щеплення собаці і отримала всі довідки для його перевезення, купила квиток, заощадження вона мала, заплатила провідниці за можливість їхати з псом разом, і втекли з Миклухою в нове життя.
Маленький флігель їй сподобався, як і господиня. Бухгалтери, тим більше хороші, і тут були потрібні. І хоч була вже пізня осінь, вони з Миклухою полюбили гуляти по березі моря, яке було зовсім недалеко, по вулицях селища, йдучи все далі і далі. Якось вони забрели так далеко, що не знали, як вибратися. Плутали шляхи, звертали, поверталися, але куди йти, куди потрапили не могли розібратися.
– Миклуха, не соромно тобі? Але ти ж собака, веди мене додому!
Пес подумав, подивився відчужено, послухав щось в просторі і побіг виконувати поставлене завдання. – Ну ось, а то тут мені, – пробурчала Зіна і пішла за собакою.
Пес привів її до якогось дому, який близько не нагадує їх флігель. Причому, будинок стояв біля моря, і окремо від усіх. Довів до порога і сів, посміхаючись.
– Миклухо, ти здурів? Ти куди мене привів?
Вона постукала в двері, не відповідали, потягнула ручку на себе, двері відчинилися.– Вибачте, ми загубилися, чи не підкажете, як нам на пройти до нашої вулиці?
Обережно пройшла в кімнату, на столі лежав аркуш паперу, на якому красиво було написано “Ласкаво просимо!”
– Миклухо, підемо швидше, тут гостей чекають, пішли зустрічати, напевно, і ми зайшли. Не зручно-то як, біжимо.
Біля дверей хтось кахикнув. Зіна злякано обернулася. На порозі стояв чоловік, у віці, з благородними рисами обличчя.
-Доброго дня. Це вам, – сказав, простягаючи лист і документи у файлі.
– Мені? – кинулась від нього Зіна, – Ви помилилися, мене тут ніхто не знає!
– Вам, вам. Беріть.
Зіна прочитала лист. У ньому йшлося про те, що цей будинок тепер її, чудової жінки і її собаки. Тому що у всіх повинен бути свій будинок. А ім’я в документах вона нехай поставить сама в присутності нотаріуса, який їй лист віддасть. І обов’язково нехай вип’ють шампанського з ним, він був чудовим другом.
– Що тут відбувається, а? – Зіна ледь не плакала, розіграш, чи що, якийсь?
– Ну, не турбуйтеся так. Як вас звати?
– Зіна.
– Зіночка, господар цього будинку був мій давній друг. Дуже шкода, що він пішов. Але перед цим все твердив, що приїде жінка з собакою, і їй він хоче залишити будинок. Я скептично був налаштований, зізнаюся, але спадкоємців не було, ніхто не оскаржував, і його остання воля для мене закон, як для друга, так і для професіонала. Давайте все допишемо, і шампанського. Воно тут, у вас в холодильнику.
Зіна до кінця не вірила, що це відбувається з нею. Але поступово заспокоювалася, тим більше Лев Олексійович був чудовим співрозмовником.
Врешті-решт він раптом заквапився.
– Зіночка, що ж я. Ви втомилися. І я зі своєю балаканиною. Давайте зустрінемося завтра ввечері, погуляємо з собаками разом, у мене пудель Еммочка. З вами так приємно поговорити. Я ж давно вдівець, забув вже як це. Влаштовуйтеся тут, тут все нове, і ковдруа і подушка, і комплект білизни. Льоня просив купити. Я тут поруч живу, ваш сусід. Телефонуйте, якщо що. Номер в документах.
Зіна, залишившись одна, пройшлася по дому. У ньому було затишно, добре і зовсім не страшно. На мансардному поверсі вона побачила два фото поруч, вставлені в одну рамку. На одному літній офіцер в кітелі, на інший молодий, приємної зовнішності чоловік з широкою посмішкою, в гімнастерці з лейтенантськими погонами.
– Спасибі, – прошепотіла Зіна.
Самотній будинок ожив, прикрасився білим тюлем, тканими килимками, квітами.
І вечорами можна було побачити жінку з собакою, які сидять на терасі і дивляться на море.
Ви вірите в дива, які можуть траплятися у житті?