Люди здавна намагаються знайти рецепт довголіття. Коли ми стаємо старші і розуміємо, що насправді життя швидкоплинне, хочемо продовжити його якомога більше.
Та як це зробити? Які фактори впливають на те, скільки ми житимемо?
94-річний дідусь з Таїланду вважає, що ключові моменти — це робота, відпочинок і прогулянки на природі.
А що з цього приводу говорить наука? Вчені-геронтологи, які вивчають процес старіння, відзначають, що важливі відразу кілька факторів. Це і спадковість, і спосіб життя. З цього приводу ведуться затяті суперечки, думки іноді розходяться. Особливо важко говорити, що важливіше — генетика або спосіб життя, коли існує стільки діаметрально протилежних прикладів.
Головні правила довголіття відомі багатьом – це фізична активність, корисні продукти, відсутність шкідливих звичок і своєчасний відпочинок. Однак в цей список затесалося кілька несподіваних факторів, які вивели вчені на підставі аналізу життя старців.
Місце проживання
Великі міста мають свої плюси, але одним з основних мінусів стає вплив на здоров’я людини. Повітря в містах не надто чисте, вода і продукти також не найкращої якості. Хоч і не скрізь. І все ж оптимальний варіант для збільшення тривалості життя – свіже повітря, природа, Якісна вода і екологічно чисті продукти. Якщо ще й генетика не підведе, вдасться прожити довге життя.
Особливості мислення
Позитивне мислення також впливає на якість життя, як наслідок — і на її тривалість. Те, як людина сприймає світ, відбивається на його житті і здоров’я. Чули цю приказку – всі проблеми від нервів? Дійсно, організм в стресі схильний до багатьох хвороб. А звідки береться стрес? Від нашого ставлення до зовнішніх подразників. Природно, є такі проблеми, на які не відреагуєш позитивно. Але мова не про це, а про мислення в цілому. Тобто, важливо – стакан наполовину повний або порожній. Тому потрібно навчитися помічати хороше або знайти справу, яка буде наповнювати енергією.
Біологічні ритми
Хоча ми і знаємо про важливість сну, часто втрачаємо цей фактор з уваги. Але ж багато на планеті, і наше самопочуття теж, залежить від біологічних ритмів. І тому, дотримуючись певного режиму активності і спання, вдається продовжити «термін служби» організму. Важливо лягати спати в проміжок між 21:00-23:00 і вставати в 06: 00 або 07: 00. В цей час в організмі відбуваються важливі процеси — вироблення мелатоніну, максимальне відновлення енергії. Наш організм налаштований на те, щоб відходити до сну протягом 1-2 годин після заходу сонця і вставати зі світанком. Не підкоряючись цьому режиму, ми робимо собі тільки гірше.
Сімейне благополуччя
Вчені відзначають, що довірливі відносини в сім’ї також відіграють важливу роль в тому, скільки людина проживе. Спілкування, спільне проживання складних моментів, можливість виговоритися близькій людині — це фактори зниження стресу.
Тренування мозкової діяльності
Про це мовчать лікарі, але деякі дослідники вважають, що тренування розуму також позитивно відбивається на стані організму в цілому. Для цього зовсім не обов’язково кожен день вирішувати складні завдання і вправи. Досить урізноманітнити своє життя читанням книг, грою в шахи або вивченням іноземних мов. Важливо, щоб це заняття не тільки було тренуванням для розуму, але і приносило задоволення.
Зайва вага
Стежити за своєю фігурою варто не стільки з міркувань краси, скільки через важливість цього фактора для здоров’я. Зайва вага призводить відразу до цілого ряду хвороб. Але справа не в 1-3-5 кг, а у великій їх кількості. Тому набрані пару кілограмів після свят не стануть причиною зменшення тривалості життя, а ось ожиріння може до цього привести. Але тут є один виняток – вчені закликають літніх людей не худнути, якщо це не ожиріння або схуднення не показано лікарем.
Сидячий спосіб життя збільшує показники смертності і серед чоловіків, тому всім нам необхідно пам’ятати про важливість зарядки, піших прогулянок і спорту.
А як ви гадаєте, які головні показники довгожительства?