Наше здоров’я та самопочуття залежить від якості та тривалості сну.
Вчені доводять, що тривалість вашого життя прямопропорційно залежить від кількості вашого сну. З власної практики і проведених досліджень Метью Уолкер стверджує, що нестача сну і низька його якість здатні робити шкоду нашому мозку.
Ось декілька фактів, які це пояснюють:
- Людина, яка не спить понад 20 годин, починає мислити як нетвереза. Наші реакції сповільнюються, а мозок переходить в режим мікросну. Цього можна не відчувати, але продуктивність людини падає в декілька разів.
- Спати 5 годин на добу недостатньо. Лише людям з поліморфізмом генів вдасться виспатися за цей проміжок часу. Таке трапляється дуже рідко, тому практично усім для нормально функціонування і самопочуття потрібно спати більше 5-ти годин.
- Дефіцит сну впливає на ДНК. Вчені провели дослідження і порівняли гени людей, які один тиждень спали по 6 годин на день, а інший по 8. Виявилося, що понад 700 генів знизили свою активність. Наприклад ті, які відповідають за захист імунної системи.
- Мозок відновлюється під час сну. Хвороба Альцгеймера може розвиватися через хронічну нестачу сну.
- Робота серцево-судинної системи погіршується через переведення годинників. Проведені дослідження показали, що перехід на літній час, коли ми втрачаємо лише одну годину сну, призводить до збільшення кількості серцевих нападів на 24%, а збільшення на годину — знижує цей показник на 21%.
Отже, сон – неодмінна складова нашого життя. Він має тривати не менше 7 годин і бути якісним. Це запорука здорового організму і нормального психологічного стану.
Факт № 1. Освітлення приміщення впливає на якість сну.
На рівень та кількість мелатоніну впливає темнота. Наприклад, електронна книга затримує гормон сну на три години. Тому на ніч краще читати паперову літературу.
Факт № 2. Немає сенсу за один раз відсипатися за увесь тиждень.
Якісний сон повинен бути регулярним і систематичним. Краще спиться в приміщенні, де немає прямих сонячних променів або приглушене світло.
Також міцнішим буде сон в кімнаті, де невисока температура.
На якісь сну впливає і їжа. Переїдання змусить крутитися цілу ніч, а недоїдання викликатиме почуття тривоги й нав’язливі думки про їжу.
Факт № 3. На новому місці завжди спиться гірше.
Річ у тому, що наш мозок не може повністю розслабитися в незнайомих умовах. Одна його частина відпочиває, а інша намагається контролювати те, що відбувається навколо. Через це ми не можемо виспатися і відчуваємо себе втомленими зранку.
Факт № 4. Час, в який ви лягаєте спати, також має значення.
Мелатонін активно виробляється з 00:00 до 3:00. Загалом уночі виробляється 70% потрібної кількості. він захищає організм від стресів, простуд і онкологічних захворювань.
А якого режиму сну дотримуєтеся ви?