Свідомість то залишала, то поверталася; в якісь моменти йому здавалося, що він починає марити наяву. Скільки їх, собак, дві, а може, одна? 

Поранений прокинувся. Він лежав один. Бій закінчився, принаймні для нього. Війна прогуркотіла по цих місцях, оглушила, обпекла і понеслася далі. Пішли його бойові товариші. А він залишився.

Він прийшов до тями від того, що хтось теплою вологою ганчіркою обтирав його обличчя, змивав кров.

Поранений відкрив очі. Прямо перед собою він побачив привітну собачу морду з живими чорними очима, яка уважно дивилися на нього. Невелика руденька дворняжка співчутливо-дбайливо облизувала його, намагалася привести до тями.

Побачивши, що повіки лежачого здригнулися і піднялися, вона радісно заметушилася, замахала хвостом, потім, сівши, притиснулася до нього теплим боком. Вона немов намагалася відігріти його.

«Розумна …» подумав поранений і помітив на нашийнику бинт і пляшечку-бочечку з прозорою рідиною.

Потягнувши до себе собаку за нашийник, він витягнув пробку і, припавши губами, зробив з бочки ковток. Точно вогонь прокотився по порожніх кишках. У роті і в горлі палило, але після цього він відразу відчув себе. Зроблене зусилля втомило його, і він, відкинувшись на спину, змушений був полежати нерухомо, перевести дух.

По небу пливли хмари, десь перегукувалися птиці. Зайнятий своїми відчуттями, поступовим поверненням до життя, він не помітив, як собака зникла.

Він навіть зажурився. Знову один! Звідки вона взялася? І чому так швидко втекла?

І раптом вона знову з’явилася. І не одна: її супроводжував великий кудлатий пес, запряжений в носилки.

Великий теж помахав хвостом. Зупинившись поруч, він як би запрошував: «Ну, давай, сміливіше …»

Поранений насилу перевалився в носилки. Маленька в цей час метушилася біля нього, підбадьорювала. Великий пес терпляче чекав. Потім в тому ж порядку вони потягли його. Вірніше, тягнув один великий пес, а руда дворняжка дріботіла попереду, як би розвідуючи шлях і підбадьорюючи великого. Поранений був важкий великий, рослий чоловік, з тих, про яких за старих часів говорили богатир. Носилки чіплялися за кущі, за коріння, застрявали в вибоїнах. Запряжний пес тягнув з натугою, змушений був часто від купини до купини, від одного розриву до іншого.

Ще снаряд або міна … Руденька раптово зойкнула і, жалібно заскиглила, закрутилася на місці. Сліпий осколок вдарив її, порвавши сухожилля на нозі і поранивши іншу ногу. Руденька хотіла повзти, не могла. З ран юшила кров, бідна собака лягла, безпорадно озираючись. Пораненому запам’яталися її страждальні очі. Ах ти, ось ще нещастя … Дотягнувшись через силу, перемагаючи власний біль, поранений поклав руду поруч з собою. Великий пес потягнув обох.

Встали, поїхали, знову і знову. Встали … Ось коли великому потрібна була вся його витривалість і сила. Здавалося, цей шлях ніколи не скінчиться. Здавалося все, більше не пощастить, вибився з сил; ні, великий пес знову напружувався, смикав в одну сторону, в іншу, потім вперед, і носилки знову повзли, залишаючи за собою в густій траві широку борозну. Почуття обов’язку у нього пересилювало втому. У пораненого було таке відчуття, ніби він сам надривається, тягнучи непосильний тягар. Він немов відчував кожне зусилля пса-трудівника, який рятував обом життя. Допомогти б … Ну, ще! Давай ще, голубчику … Якби собаки вміли пітніти, великий пес, напевно, був би весь в милі, мокрий ніс.

Свідомість то залишала, то поверталася; в якісь моменти йому здавалося, що він починає марити наяву. Скільки їх, собак, дві, а може, одна? Але ні, вони були занадто різні. А звідки у них ці носилки? Смішні думки; та люди зробили, спеціально, щоб вивозити з поля бою поранених; люди ж навчили і собак …

На щастя, порятунок був вже близько. З лісу вибігали бійці в формі. На узліссі, санітари оточили носилки. Пораненого підняли і понесли. Спершу її, запротестував він.

Та не бійся, не кинемо і її. Військовий лікар швидко оглянув руду; два санітари почали перев’язувати її. Собака вдячно дивилася на людей. Великий пес тим часом відпочивав, розтягнувшись на зеленій галявині.

Одужає, сказав лікар. Вилікуємо. На собаці швидко гоїться. Вони у нас вже давно працюють так, на пару. Попрацюють ще …

Спасибі їм, сказав ледь чутно поранений і разом з розлитою по тілу слабкістю, відчув раптову радість від того, що життя і справді знову повернулося до нього. 

Потім ще буде госпіталь, довге лікування, білі халати і запах йодоформу, операції, нарешті, знову в стрій, битва. А в прозорій коробочці з оргскла все життя будуть зберігатися вийняті з його тіла осколки міни тієї самої, яка звалила його тоді. Про що він завжди шкодував: що ніколи не дізнається навіть кличок своїх несподіваних рятівниць. Просто Маленька і Велика …

Вам сподобалася ця історія?

Завантаження...
Cikavopro.com
Adblock
detector