Лелека вважається представником благородних птахів. Саме йому присвячено багато творів народної творчості.
Він зачаровує своєю красою та граціозністю. Лелеку можна сплутати з чаплею. Адже ззовні ця птиця має подібне забарвлення і будову тіла. Щоправда, його розміри значно більші. Лелеки все частіше оселяються неподалік від людей. Їхні гнізда можна побачити на дахах будинків чи на стовпах з лініями електропередач. Інколи турботливі люди майструють для них спеціальні місця.
Ці птахи не лякаються цивілізації, але все одно поводяться вкрай обережно. Сьогодні ми підготували ще декілька цікавих фактів про різні види лелек.
Білий лелека
Це найпопулярніший різновид. Білі лелеки проводять зимовий період в Індії або в Африці. Вони оселяються на березі водойм: біля річок, озер чи боліт. Саме тому лелеки чудово плавають. Також вони здатні прудко зловити свою здобич. Під час польоту швидкість цих птахів може досягати 45 км/год. Засинає лелека у стоячій позі на одній нозі. Протягом ночі він почергово змінює точку опори.
Чорний лелека
Зустріти цього красеня можна в гірській місцевості або серед лісів. Він не любить будувати гніздо близько до людей. Лелеки з відповідальністю ставляться до свого потомства. Вони по черзі висиджують яйця, щоб пташенята завжди були в теплі. Зазвичай у них народжується близько п’яти малят.
Пташенята лелеки
Перший час батьки цілодобово годують і напувають своє потомство. Вже від народження пташенята можуть харчуватися комахами. Батьки добувають харчі, приносять їх у дзьобі і викидають так, щоб малюк міг їх зловити. Вода також передається з дзьоба в дзьоб. У такому темпі проходять перші два місяці життя пташенят. Якщо вони не набирають вагу і залишаються слабкими чи хворобливими, то дорослі лелеки викидають їх з гнізда. Дорослі пташенята харчуються самостійно. Їхній раціон складається з комах, змій, жаб, ящірок, гризунів тощо.
Особливості лелек
Висота лелек сягає двадцяти сантиметрів. Вага білого лелеки близько 4 кг, а чорного – 3 кг. Розмах крил – від 1,5 до 2 м. Під час польоту шия і ноги птаха випрямлені, а крила здійснюють плавні рухи.
Білий лелека видає звуки, стукаючи лише однією частиною дзьоба. Чорний лелека володіє голосом. Оточуючі тварини та люди одразу розпізнають цей звук.
Гнізда
Білий та чорний лелека по-різному будують свої гнізда, які залежать від розмірів птаха. Перші укладають гілки та палиці в одному місці, а другі додатково використовують землю і глину.
До свого дому лелеки повертаються декілька років поспіль. Першими туди прилітають самці, які охороняють гніздо. Регулярно птахи оновлюють та наводять лад у своєму житлі. Відповідно воно постійно збільшується в розмірах. Лелеки дбають про те, щоб жодні інші птахи не оселилися на їхньому місці.
Птахи живуть до 20 років. Їхніми ворогами є лише орли та крокодили. Люди прихильно ставляться до лелек, а в Білорусії вони є державним символом.
У народі існує прикмета, яка свідчить про те, що повернення лелеки на колишнє місце разом із супутницею свідчить про те, що на мешканців дому чекає щаслива новина: народження дитини.
А що ви знаєте про цих чарівних птахів?