Унікальна середньовічна фортеця, про яку ви могли і не чути, знаходиться на Львівщині. Як відвідати Тустань?

Українські Карпати – це не лише про гори, а ще й про історію та унікальну архітектуру.

До одного із таких об’єктів можна віднести і фортецю Тустань. Її історія розпочинається з давніх-давен. До сьогодні вона обросла численними легендами та вигадками, які розповідають екскурсоводи відвідувачам музею.

Та факти доводять, що у IX—XIII сторіччі вона була надважливим стратегічним об’єктом Карпатської лінії оборони рубежів Київської Русі.

У той час історія змінювалась досить стрімко, тому згодом фортеця виконувала роль митниці між Галицько-Волинським князівством та Угорщиною, а пізніше – між Польським королівством та Угорщиною. Через неї проходив торговий шлях, яким купці возили сіль. 

Інформація про фортецю стала доступною не так давно: у 1971 році архітектор і археолог Михайло Рожко відкрив її, досліджуючи сліди наскельної будівлі поблизу селища Урич на Львівщині. Неймовірність Тустані полягає в її унікальності: у всій Європі неможливо знайти аналогів.

Якщо брати до уваги історичні джерела, вперше про фортецю згадано в літописі Янка з Чарнкова – підканцлера короля Казимира Великого (1333 – 1384 рр.).Назва Тустань має праслов’янське походження і пов’язана з іменем власника або засновника цього поселення чи місцевості. Ім’я цієї особи можна реконструювати як Тустан, що означає “сильний, міцний, відважний, завзятий”.

Народна версія (зафіксована польським істориком Станіславом Сарницьким у 1585 р.) пояснює назву словосполученням «тут стати», бо кожен, хто проїжджав поряд, повинен був зупинитися перед фортецею, показати, що везе, і заплатити мито.

Тустань – це про унікальність та велич

І, звісно, це не просто слова. На відміну від звичайних дерев’яних та мурованих фортець Європи, Тустань є чудовим прикладом дуету природи та людини.

Під час будівництва фортеці створені природою скелі використовувались як готовий мур. А тогочасні будівельники доповнювали все це деревом, використовуючи пази в камені для кріплення деталей. Заглиблення, яких у скелі залишилося більше ніж чотири тисячі, допомогли відновити місце розташування й висоту стін, кут нахилу даху та інші важливі деталі. Так було графічно реставровано первісний вигляд фортеці.Під час досліджень виявили, що фортеця із самого початку була не такою, як ми бачимо зараз. Її розміри змінювались зі зміною історичного періоду.

“В період найбільшого розквіту, в XIII сторіччі, фортеця височіла над долиною на 90 метрів. Головна дерев’яна будівля сягала 25 метрів, як сучасний дев’ятиповерховий будинок, – розповідає Василь, син Михайла Рожко. – А в підручниках історії пишуть, що наші пращури в той час жили в землянках. Розрив шаблону!”

Син вирішив продовжити починання батька, відкривши у 2005 році на місці фортеці заповідник.

Щоб залучити до місцини не лише вчених, а і туристів, тут було започатковано фестиваль української середньовічної культури “Ту Стань!”.

“Ми прагнули відтворити культуру Київської Русі та її повсякденність, показати відвідувачам, як у місті-фортеці вирувало життя”, – розповідає очільник заповідника. У наш час відвідувачі знають цей фестиваль, як яскраву та масштабну подію, що триває три доби.

Тустань: як відвідати

Заповідник працює щодня. Щоб дістатись до міста-фортеці, можна скористатись найбільш зручним для вас маршрутом:

  • Автомобілем. Відстань від Львова до Урича – трохи більше 100 км. Доїхати до села можна:

– через Східницю. Дорога становитиме 110 км (7 км дороги від Східниці до Урича підсипані щебенем);

– трасою Київ-Чоп. В цьому випадку шлях становитиме 118 км. За селом Верхнє Синьовидне повернути праворуч за вказівником “Урич”. В селі Урич їхати головною дорогою до центру села, далі – за вказівниками.

  • Автобусом чи потягом. У такому випадку найкраще скористатись організованим шляхом зі Стрия до Урича. Можна також розпочати маршрут зі Східниці (до Урича 7 км), Трускавця та Сколе. Розклад руху автобусів та потягів розміщено на офіційній сторінці Тустані.

Скельний комплекс та заповідник розташовані в селі Урич, Сколівського району, що на Львівщині.

А чи відвідували ви цю чудову історичну місцину? Діліться враженнями в коментарях. 

VikaB
Завантаження...
Cikavopro.com
Adblock
detector