Про це знають далеко не всі, та саме під стінами Аккерманської фортеці, що на території сучасного м. Білгорода-Дністровського Одеської області, було знайдено одне з найстаріших міст світу.
Для туристів мури 2 500-річного грецького міста Тіра і досі лишаються непомітними, вони скромно заховались біля мосту, без вказівників та реклами від місцевих.
Але що ж відомо про Тіру?
1.Значна частина старого міста, а також некрополь Тіри були знищені через розбудову нового міста та фортеці. Ще частина постраждала від бурхливих вод Дністровського лиману. Рештки античної споруди вдалось знайти вже за межами середньовічної фортеці. Загалом збереглось близько 11 га історії. Найбільш ранніми об’єктами серед розкопок є підвальні приміщення. Якщо вірити дослідженням, вони були збудовані ще наприкінці V ст. до н.е. Але більшість розкопок становлять залишки житлових кварталів, а також оборонні споруди кінця IV – середини ІІІ ст. до н.е.
2. Мешкало в античному місті близько 2,5 тис. осіб. Але, попри це, місто було могутнім. Знайдені решки керамічного посуду дають можливість дійти до висновку, що торгівля в Тірі велась з великими містами: Хіосом, Істрією, Аттікою та Іонією. Вдалось знайти і напис, що зберіг перелік грошових внесків членів Афінського морського союзу в 425-424 рр. до н. е. У ньому були відновлені назви Тіри й Ніконія, які платили фороси у розмірі двох талантів і трьох тисяч драхм (1/2 таланту) відповідно. З цього можна зробити висновок, що місто Тіра було членом Афінського союзу та вже наприкінці V ст. до н. е. стало більш розвиненим, ніж Ніконій (про що свідчить розмір форос).3. У 56-57 рр. під час намісництва легата Мезії Плавція Сільвана на Нижньому Дунаї в Тірі впровадилось нове літочислення. Найбільш логічним поясненням цього є входження Тіри до складу римської провінції Мезії. Підкорення Риму було добровільним: це стало чи не єдиною можливістю захиститись від варварів.
4. Будинки римського міста завжди будувались відкритими на північ від цитаделі. Таким чином перекривались споруди еллінізму, їхні стіни використовувались як фундамент.
Головною окрасою тогочасних двориків були кам’яні плити, а в східні будинки прийнято було добудовувати господарські спорудження. В одному з таких приміщень знайшли великий кам’яний чан, а біля нього — вугілля, шматки майбутніх залізних виробів. В іншому приміщенні знаходилась піч, яка слугувала для випалення кераміки.
Окрім побутових речей, в будинку вдалось знайти справжній скарб: 6 римських денаріїв, 201 тірську мідну монету, один ольвійський тетрасарій часу Септімія Севера, золотий перстень із зображенням Гермеса на щитку, золоте кільце у вигляді змії.5. Тіра залишалась античним центром і у перші століття нашої ери, хоча населення вже стало не таким однорідним. Тут тепер мешкали не лише греки, а й фракійці, пізні скіфи, і жителі римських провінцій.
А ви чули про це давнє місто? Діліться з нами в коментарях