Куди б ви не пішли, всюди запізнюєтесь? Як гадаєте, вам просто важко розрахувати час, чи, можливо, це хвороба?
Багато хто з нас постійно запізнюються на роботу, на прийом до стоматолога і перукаря, на дні народження і на все інше, що має позначений час початку.
Христина, 36 років, мати п’ятьох дітей з Харкова, називає себе людиною, яка хронічно запізнюється. За її словами, приходити вчасно було схоже сходженню на Еверест. Щось неминуче спливало, коли вона виходила за двері, і врешті-решт від їх сім’ї стали очікувати, що вони прийдуть після початку будь-якого призначеного заходу.
Христина досягла переломного моменту, коли за один тиждень її тричі зупиняла поліція, тому що вона поспішала. Один з поліцейських зазначив, що багато людей потрапляють в аварії, тому що запізнюються і їдуть занадто швидко, і нагадав їй, що в її мінівені знаходиться «цінний вантаж».
За словами експертів, ця звичка спізнюватися може пояснюватися низкою факторів, в тому числі особливостями особистості і відсутністю навичок управління часом. Часто причиною цього є синдром дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ), який характеризується такими рисами, як неуважність і імпульсивність.
Це дуже велика проблема: людей звільняли через постійні запізнення. Це тягне за собою значні наслідки. В цілому люди з СДУГ не мають хорошого почуття часу. Вони схильні імпровізувати на ходу і робити все спонтанно, і вони не планують багато речей». Мері Соланто, професорка, розробила популярну програму когнітивно-поведінкової інтервенції для дорослих з СДУГ.
Крім людей з СДУГ існує кілька типів особистості, які більш за інших схильні до запізнень.
Психологи теоретично виділяють наступні типи:
* перфекціоніст, який може трястися над своєю зачіскою або розміром шрифту в робочій презентації, вирішивши зробити все правильно навіть ціною запізнення;
* майстер кризових ситуацій, якому потрібен приплив адреналіну, щоб почати діяти;
* мрійник, який не приділяє достатньо уваги деталям;
* підлабузник, який всім говорить ” так”;
* бунтар, який не кориться вимогам.
На щастя, є способи подолати хронічні запізнення незалежно від того, чи страждаєте ви СДУГ або вам просто важко приділяти увагу пунктуальності.
Ось найкращі стратегії.
1. Точно визначте, скільки часу потрібно, щоб дістатися до місця, а потім закладіть додатковий час. Люди недооцінюють кількість часу, який потрібно, щоб дістатися до місця призначення. Ви можете припустити, що дорога до кінотеатру займе 20 хвилин, але це без урахування пробок, пошуку місця для паркування, прогулянки до входу, стояння в черзі за квитком (або попкорном), пошуку потрібного кінозалу і подальшого розташування на своєму місці. Для оцінки часу поїздки користуйтеся, наприклад, Google Maps, але не втрачайте з уваги всі ці додаткові заходи.
Якщо ви заплануєте прийти на 10 хвилин раніше, то у вас буде вже десятихвилинне вікно, в яке ви точно зможете прийти до призначеного часу.
2. Оточіть себе годинами. “Ми всі знайомі з цифровими годинниками, але аналоговий годинник — ті, що з циферблатами – дають вам іншу візуальну підказку, і ви дійсно бачите, як проходить час”,- говорить Рашель Ісіп, тренер з тайм-менеджменту з Нью-Йорка.
Вона радить повісити годинник на видному місці скрізь, де ви проводите час, включаючи вітальню та офіс.
І одягніть наручний годинник. Він точно допоможе слідкувати за часом.
3. Ставте багато будильників. Це одна з улюблених порад Соланто для людей з СДУГ, але вона зазначає, що це може бути корисним для всіх, хто має проблеми з пунктуальністю.
«Поставте один будильник на час, коли ви повинні почати готуватися до виходу, а інший – на той час, коли ви дійсно повинні вийти з дому, — каже вона. – Встановіть ще один будильник на той час, коли почнеться ваша зустріч». Ці часті звукові нагадування допоможуть привернути вашу увагу, якщо ви втратили рахунок часу.
4. Створіть штучні терміни. Якщо ви з тих, кого Сападін називає “майстер кризових ситуацій”, ви жадаєте гострих відчуттів від стислих термінів. Тому встановіть для себе надранній термін. Якщо Вам абсолютно необхідно вийти з дому о 19:00, скажіть собі, що вийдете о 18:30 або ще раніше. “Ви обманюєте себе, але ми робимо багато речей, щоб обдурити себе, і це працює”, говорить вона.
5. Не починайте приємне або важливе заняття перед терміновою подією. Соланто радить не занурюватися в улюблену відеогру і навіть не приступати до виконання робочого завдання протягом години до передбачуваного часу виходу з дому. За її словами, зупинитися дуже складно, особливо для людей з СДУГ. Не буде дивним, якщо ви застрягнете за цим заняттям, хоча повинні були піти ще кілька годин тому.
6. Плануйте, що ви будете робити, якщо прийдете раніше. “Очікування – це справжнє прокляття для людей з СДУГ”, – говорить Соланто.
Візьміть з собою що-небудь, що вам сподобається, наприклад, журнал, який ви рідко читаєте, або цікаву гру, яку ви завантажили на свій смартфон. Це може зробити час очікування більш приємним.
7. Уявіть, що ви будете відчувати, якщо запізнитеся. “А як буде відчувати себе інша людина? Що буде відчувати роботодавець або викладач? Що будете відчувати ви, прийшовши із запізненням, особливо якщо мова йде про групу?”,- подібні питання Соланто радить ставити самому собі. Уявне перенесення в той момент і уявлення наслідків запізнення в найдрібніших подробицях може дуже мотивувати.
Бонусна порада. Якщо ви сама пунктуальність, але маєте справу з людиною, яка постійно спізнюється, обговоріть цю проблему в особистій бесіді. “Постарайтеся зрозуміти, що йому заважає і з якими проблемами він стикається. І обговоріть, як ви можете надати йому підтримку”.
Потрібно намагатись розвивати у собі пунктуальність, адже ніхто не любить чекати. Якщо вам сьогодні нічого не скажуть, то завтра вас можуть не чекати.
А ви часто запізнюєтесь? Вам робили зауваження з цього приводу?