Тільки у сім’ї з’являється малюк, відразу всі метушаться над його ліжечком, всі хочуть віддати йому все, аби той був спокійним і не плакав, забавлять, оберігають. Ніби все прекрасно, і це дійсно так, проте варто вчасно зупинити цей безмежний потік уваги та любові.
Надзвичайно часто ми чуємо на дитячих майданчиках від матусь: “Не чіпай, не торкайся, обережно, не можна!”
Стандартні фрази, чи не так? Проте, ми не задумуємося над тим, що ці фрази провокують дитину на бездіяльність, бо забороняємо їй надто багато.
Для чого ми це робимо? Перше, що спадає на думку: бо ми їх любимо і хочемо тільки найкращого. Дивно, кого ми у таких ситуаціях більше любимо: дитину чи себе? Так, ми хвилюємося, ми турбуємося. Ми, а не діти. Себто, будь-які заборони батьки ставлять дитині для того, аби самим бути спокійними. Наголошуємо, що ми не за все дозволеність. Проте є 11 речей, які ніколи не можна заборонити дитині, аби вона виросла гідною людиною.
- Їсти самостійно/ Погоджуємося, що годувати дитину зручно, адже тоді одяг, дитина, будинок набагато чистіші. Та тоді, коли дитина починає хотіти їсти самостійно – батьківська заборона може зламати бажання бути самостійним та брати на себе відповідальність.
- Допомога мамі. Що може бути прекрасніше за ініціативу малюка допомогти по господарству? Боїтеся за свій чайний сервіз, вазу? Краще хвилюйтеся за те, щоб малюк відчував себе потрібним та значущим у сім’ї. Він має мати хоч маленьку, але відповідальність: самостійно складати свої речі, протирати пил. Якщо заборонити це робити, то з часом ви не будете злитися на те, що ваше чадо зовсім не допомагає.
- Помилятися. Усі добре знають, що не помиляється той, хто нічого не робить. Дозвольте дитині робити помилки, бо тільки порівнюючи добре з поганим – він захоче робити ще краще!
- Малювати та бруднитися. Не робіть помилки, не забороняйте дитині розвивати творчі здібності та свої почуття, які він не може передати словами. Якщо боїтеся токсичності фарби – зробіть їх самі, або купіть спеціальні дитячі фарби без шкідливих компонентів.
- Шаленіти, кричати, бігати. У дітей в середині є моторчик, що постійно виробляє енергію – ну куди їм її подіти? Чадо мусить постійно крутитися, вищати, та вередувати – насолоджуйтеся очима, що горять від щастя (може, вам самим сподобається так поводитися і ви підтримаєте малечу?)
- Лазити по деревах, спортивному майданчику. А якщо він впаде та щось зламає собі? Аби цього не сталося, дитині потрібно набиратися сили та спритності – нехай тренується та розвиває тіло. Звичайно, що все має бути у межах розумного (ми проти того, аби діти гралися на майданчику без нагляду дорослих).
- Гратися з водою. Згадайте себе маленьким та свою тягу до води. Тільки побачили калюжу, річку, хвилі – одразу там і ви. Адже вода допомагає розслабитися, розвинути фантазію та виплеснути свою енергію. Замість того щоб забороняти – бавтеся з дитиною водою і відпочивайте.
- Торкатися тендітних речей. Краще поясніть цінність тих речей, та чому вони легко можуть зламатися, розбитися, пошкодитися. Тоді, дитина буде бережно відноситися до тих речей.
- Не доїдати. Усі лікарі кричать в один голос: дозвольте дитині відмовлятися від їжі. Дитина краще відчуває чи хоче вона їсти, чи ні. Якщо постійно змушувати доїдати – у дитини виникне звичка переїдання, а згодом це може перетворитися у безліч проблем і хвороб.
- Розповідати небилиці. Якщо вам пощастило слухати дивовижні дитячі історії – знайте, що ваш малюк творчий! Якщо заборонити розповідати їх, або злитися на почуте, то спровокуєте занепад розвитку правої пів кулі мозку. Краще проявіть щирий інтерес та захоплення. Хто вам останній раз читав казочку?
- Висловлювати свою думку. Говоріть з дитиною у будь-якому віці на рівних. Пам’ятайте, що перед вами хоч і маленька, проте особистість. Думки потрібно вислуховувати та обговорювати, якщо вважаєте її не слушною, то поясніть свою позицію абсолютно спокійно.
А ви погоджуєтеся з такими думками? Що ще не варто забороняти дитині?