Кожна людина має права. Сама вона чи у відносинах — неважливо.
Та, коли ми починаємо стосунки, ми повинні відстоювати ряд прав, аби потім не мучитись. Важливо розуміти речі, які повинні бути у нормальних здорових стосунках.
Право на особисту свободу
У це поняття включено відразу кілька аспектів: особистий простір, час, захоплення.
Обидва партнери можуть проводити час окремо один від одного, мати власні захоплення. Не на шкоду відносинам, але на благо собі. Адже чоловік і жінка — не сіамські близнюки, їм необов’язково бути нерозлучними щомиті. Коли один з партнерів не має ніяких інтересів, крім відносин, він може почати обмежувати свободу іншого. Так часто буває, але це неправильно.
Якщо без другої половинки людина відчуває себе непотрібною, кинутою, йому нікуди подіти себе, то це тривожний дзвіночок. Тому важливо навчитися балансу, тобто проводити час і разом, і порізно, займатися хобі й окремо, і удвох.
Право брати участь у прийнятті важливих рішень
Переїзд, народження дітей, кредит, покупка машини або житла — це події, які пов’язані з певними труднощами. Вони можуть докорінно змінити життя обох партнерів, навіть якщо здається, що ніяк не зачіпають другу людину, і тому можна не зважати на його думку. Той же кредит — це певна сума щомісяця, яка здатна істотно послабити бюджет. Важливий сам факт того, що чоловік і жінка беруть участь в прийнятті рішень удвох, а значить, обидва цінують думку один одного.
Право на особисті кордони
Особисті кордони — це проведена вами риса, яку не можна перетинати іншим людям. Це стосується спілкування і поводження з людиною, фізичних кордонів (обійми, дотику), часу, фінансових питань і т.д.
Якщо ви вважаєте неприйнятним, наприклад, читання листувань, то не повинні дозволяти це партнеру. Тільки не забувайте, що правило працює й у зворотний бік, а крім того, ви не повинні давати приводів для ревнощів. Якщо ж ці умови дотримані, а половинка продовжує вдиратися в позначені межі, варто про них нагадати, а потім застосовувати заходи. Діяти потрібно м’яко, але рішуче.
Тут важливо винести правильний урок. Якщо вас принижують і ображають, то, можливо, варто переглянути свої погляди на відносини та кардинально змінити своє життя замість того, щоб терпіти, виправдовуючи партнера знову і знову.
Право на власну думку і смак
Про смаки не сперечаються, про думки теж. Партнери можуть мати відмінні погляди на політичну ситуацію, любити різні жанри музики або кіно. Але це не означає, що один повинен намагатися переробляти іншого. Немає сенсу сперечатися і доводити щось один одному, це тільки погіршує якість відносин.
Єдине, що важливо — погляди, що стосуються майбутнього, створення сім’ї. Якщо цінності та прагнення у партнерів різні, то у підсумку це може привести до сумного результату. В такому випадку також не варто намагатися «перевиховати» дорослу людину з уже сформованим баченням свого майбутнього. Тоді краще зрозуміти, наскільки такий вибір підходить вам, і діяти вже виходячи з цього.
Право на свої звички
Бувають звички, що отруюють життя партнеру — наприклад, алкоголізм. І тільки вам вирішувати, чи готові ви терпіти таку схильність. А ось звичка займатися спортом, носити певний одяг або зачіску — це вже право кожного. Якщо кохану людину не влаштовують звички, це говорить про те, що він не сприймає свого партнера таким, як є. Деякі наші звичаї або манери є відбиттям нас самих.
Чи варто гвалтувати себе, змінювати свою сутність заради примхи іншої людини? Тут стоїть питання про те, наскільки правильно побудовані відносини. Якщо кохана людина сама прагне позбутися певних звичок, це вже зовсім інша справа.
Право на проведення часу з іншими людьми
Друзі та сім’я — невіддільна частина нашого життя, тому якщо людину змушують вибирати між ними та партнером, це порушує його права.
Друга половинка не зобов’язана любити ваших батьків, як їх любите ви, цінувати ваших друзів, як їх цінуєте ви, але зобов’язана поважати ваш вибір. На початку відносин може здаватися, що зовсім не страшно, якщо кохана людина не хоче проводити час з вашими близькими й намагається «вберегти» від цього вас. Але все ж з часом проблема може посилитися, і якщо перед вами поставлять вибір «або я, або вони», стане ще гірше. Тому краще прояснити цей момент. Те ж правило поширюється і на друзів. Не варто забувати про них, адже якщо вони були важливою частиною вашого життя, значить, в цьому був певний сенс. Друзі — це підтримка, взаємні захоплення, відпочинок, моральне розвантаження. Розпрощавшись з усім цим, ви перестанете бути собою, а це вже стосується й особистих кордонів, і свободи.
Право на свої цілі
У кожної сім’ї або пари є певні цілі: купити будинок, квартиру, машину, відправитися відпочивати, влаштувати дітей в хороший навчальний заклад. І це необхідно, адже спільність інтересів дає багато чого. Вона зближує партнерів, вони обидва знаходяться по один бік барикад. Але у кожного можуть бути свої цілі, як особисті, так і професійні. Про них не варто забувати, оскільки придушення бажань не призведе до щасливого життя. Важливо відстежувати свої цілі, щоб втілювати їх в життя, приділяючи їм не менше часу й енергії, ніж загальним. Ідеально, якщо партнери будуть підтримувати один одного на шляху до особистих цілей. Але як мінімум вони не повинні забороняти або висміювати їх.
Право на зміни
Двоє людей, які зустрілися давно або недавно, можуть докорінно змінитися зовні, та й внутрішньо теж. Тому не варто сподіватися, що партнер завжди буде таким, як в перший день знайомства. Можуть помінятися цінності, і це нормально. А ще людина може захотіти змінити зовнішність, і це теж нормально. Якщо один з партнерів цього не сприймає, то є сенс задуматися про те, що саме привернуло в коханій людині. Тільки зовнішність? Тоді відносини приречені. З внутрішніми змінами складніше. Якщо змінюватися і рости буде лише одна людина, то рано чи пізно закоханим стане тісно у відносинах. Якщо ж обидва розвиваються в одному напрямку, то їх союз приречений на успіх.
Не поступайтесь цими правами у відносинах, тоді ви зможете правильно їх побудувати й надалі менше конфліктуватимете.
А у вашому житті присутні усі права?