За все життя у мене лише одна пломба! Стоматолога відвідую вкрай рідко, а все тому що визначив правильний догляд за зубами

Доглядати за зубами, як виявилось, не так вже і складно?

Раніше для мене це було проблемою, та коли я детальніше почав розбиратись у цій темі, то виявив, що більшість загальновідомих фактів про догляд за зубками ніщо інше, як омана.

Я чищу зуби двічі на день, але не так довго і ретельно, як рекомендує мій дантист. Мені б хотілося сказати, що я користуюся зубною ниткою кожен день, але це брехня.

Я не шкребу язик тильною стороною зубної щітки, не користуюся спеціальною щіткою для видалення нальоту між зубами. При всьому при цьому у мене є тільки одна пломба, і то її довелося зробити при установці брекетів 15 років тому, коли я вже був у зрілому віці.

Я порівнюю себе зі своєю дружиною, яка піклується про свої зуби за всіма правилами. Вона виконує все перераховане вище, причому послідовно і відповідально, але в її зубах більше пломб, ніж я можу порахувати. Пам’ятаю, якось близько року тому вона зламала зуб, коли їла яєчню.

Насправді всі ці процедури по догляду за зубами не так важливі, як ми звикли думати. 

В 2011 році  дослідження показало, що чищення зубів із зубною ниткою і щіткою в порівнянні з чищенням тільки щіткою знижує ймовірність виникнення гінгівіту і запалення ясен. При цьому докази того, що це допомагає в боротьбі з зубним нальотом в короткостроковій перспективі, досить слабкі. Крім того, немає ніяких доказів, що зубна нитка допомагає в боротьбі з карієсом. Всі ці факти стали нам відомі відносно недавно, і вони змушують подивитися на догляд за зубами свіжим поглядом.

Доброю новиною є те, що чистити зуби зубною щіткою дійсно необхідно і корисно, але при цьому важливо використовувати зубну пасту з вмістом фтору, оскільки це допомагає не тільки боротися з гінгівітом і зубним нальотом, але і запобігає виникненню карієсу, який є найбільшою і небезпечною проблемою для зубів.

Мій стоматолог завжди рекомендував використовувати електричну зубну щітку. Рандомізовані контрольовані дослідження вказують на те, що це дійсно корисна рекомендація, бо електричні зубні щітки краще справляються з зубним нальотом, ніж звичайні.  

Оптимальним варіантом є чищення зубів двічі на день. 

Ви напевно чули про те, що треба використовувати спеціальну щітку для видалення міжзубного нальоту. У 2015 році був опублікований огляд семи рандомізованих контрольованих досліджень, які розглядають питання впливу використання щітки для видалення нальоту між зубів. Не було виявлено практично ніяких довгострокових переваг спеціальної щітки.

А що щодо профілактичних відвідувань стоматологічного кабінету? 

Вчені з’ясували, що відвідування стоматолога в профілактичних цілях більше одного разу на рік є недоцільним і економічно невигідним.

Якщо резюмувати найважливіше з перерахованого вище, то існують переконливі докази того, що чищення зубів два рази в день з пастою, що містить фтор, і використання при цьому електричної зубної щітки точно допоможуть зберегти здоров’я зубів. Також доведена ефективність використання фторидного лаку і герметиків в боротьбі з карієсом у дітей. Ефективність всіх інших способів догляду за зубами поки знаходиться під питанням.

Мушу зауважити, що відсутність доказів не означає, що ці методи не працюють, це лише означає, що у нас поки немає переконливих досліджень, щоб довести їх ефективність або ж неефективність. У такій ситуації необхідно зважувати потенційну шкоду на одній чаші ваг і недоведену вигоду від цих процедур – на іншій. Ситуація із зубною ниткою, яка коштує недорого і потенційно не може принести великої шкоди, швидше за все врівноважується і не загрожує серйозними неприємностями при несприятливих результатах майбутніх досліджень. Але, якщо говорити про професійну чистку і регулярних профілактичних обстеженнях, то це скоріше неефективно і невигідно економічно.

Крім того, ми повинні визнати, що є багато факторів, які ми не можемо контролювати, наприклад, генетичні особливості. Природна міцність нашої емалі визначає, наскільки легко бактерії можуть прорвати захист і завдати шкоди зубам. Хімічний склад слини обумовлює ефективність очищення ротової порожнини.  

Є ще й інші речі, які також впливають на здоров’я зубів, хоч і меншою мірою — наприклад, те, що ви їсте, безумовно, впливає. Більш важливим фактором є передача певних бактерій від матері до дитини, адже діти не народжуються з повним ротом мікробів. Дослідження показують, що бактерії, що провокують виникнення карієсу, передаються безпосередньо батьками, особливо матерями, через срібні столові прилади та іншими шляхами з рота в рот. Тому діти, чиї матері страждають карієсом, найчастіше також стикаються з подібною проблемою.

Є речі, на які ми можемо вплинути і запобігти захворюванням порожнини рота, і наше завдання — зосередитися на цих речах, їх необхідно вивчати і обговорювати. Але треба визнати, що іноді ми робимо речі, які за фактом є марними і від їх використання необхідно відмовитися.

А як ви доглядаєте за своїми зубами? Як часто відвідуєте стоматолога?

Viktoria
Завантаження...
Cikavopro.com
Adblock
detector