Здається, що найголовніший атрибут Радянського Союзу – це звичайний гранований стакан. Адже у кожному автоматі стояли ті стаканчики та ми могли насолоджуватися найсмачнішим лимонадом. У кафе, на вокзалі, в школі та садках розливали напої. І кожна господиня могла похизуватися, який красивий набір стоїть у шафі. Однак, чи знали ви про такі цікаві факти? На перший погляд, це звичайна посудина. Але ні!
Вперше такі склянки з’явилися у продажі 11 вересня 1943 року у невеличкому місті Гусь-Хрустальний. Тому інколи такі склянки називають ще “хрустальні”, хоча вони виготовлені зі звичайного скла.
Хвилинка ностальгії. Ось такі були черги на газовану воду з автомата:
1. У кожного стакана була різна ціна. Все залежало від кількості граней – 10, 12, 14 16 та навіть 20. Ви можете собі це уявити? Попит мали стакани саме з 16 гранями, їх часто використовували у кафе та автоматах з газованими напоями. А ціна приємно дивувала. Наприклад, 10 граней – 3 копійки, 16 граней – 7 копійок, 20 граней – найдорожче задоволення, цілих 14 копійок:
2. Вони виготовлялися з міцного скла, яке неможливо розбити. До речі, такий подарунок колись отримав Петро Перший. Вони настільки сподобалися, що він їх брав з собою на всі морські подорожі. Навіть під час великого шторму стакани стояли непохитно:
3. Стакани на відмінно пройшли випробування на міцність. Все завдяки спеціальній округлій формі, тому склянка може витримати падіння з висоти на бетонну поверхню:
4. Знаєте, хто вигадав такий цікавий дизайн склянки? Це була звичайна жінка, Віра Мухіна. До речі, це вона створила монументальну композицію “Робітник та робітниця”, яка зараз красується на Проспекті Миру у Москві:
5. Також цей стакан ще називають у народі “маленковський”. Річ у тому, що тодішній міністр оборони Георгій Маленков так розподіляв денний пайок – 200 грамів випивки для солдатів. Або ж цукор чи тютюн. Звісно, що все вимірювати у цьому стакані:
6. А це відома картина художника Кузьми Петрова-Водкіна, називається “Ранковий натюрморт”. Обов’язковий атрибут вдалого ранку – склянка теплого чаю з самовара:
7. Такі стакани могли легко поміститися у посудомийні машини. Вони не займали багато місця:
8. А у місцевих гуляк та нероб через такий стакан виник свій вираз – зметикувати на трьох. Річ у тому, що одну пляшку алкоголю, ємкістю 0,5 можна було розділити на три рівні склянки, аж по самі вінця:
А вам сподобалася така добірка цікавих фактів? У вас були такі стакани вдома?