Перестаньте бути такими наївними, якщо не хочете, щоб вами користувалися!

Бути наївним: добре чи погано? Іноді слова, вчинки та дії розчулюють людей, а іноді дуже шкодять їхній репутації.

У чому витоки такої поведінки і як можна виправити ситуацію?

За словами психотерапевта Гліба Лозінського, наївність передбачає довірливість і доброзичливість. Наївні люди вірять в чужу порядність як в свою, впевнені, що знайомі не можуть обдурити, вчинити підло, заподіяти біль. Однак нерідко така поведінка покликана приховати несвідоме захоплення своєю безпорадністю.  

Причини наївності

На думку психотерапевтів, існує кілька головних причин, чому люди зберігають наївність, навіть якщо постійно стикаються з поганим ставленням:

Бажання бути коханим

Витоки подібної поведінки можуть ховатися в тісному зв’язку між матір’ю і батьком наївної людини. У таких сім’ях дружина часто розчиняється в чоловікові, вважаючи, що лише її самопожертва зможе зберегти сім’ю. Навіть якщо чоловік принижує і знецінює її, не бере до уваги бажання, нав’язуючи свою волю, вона не помічає цього. Подібні відносини виключають близьке спілкування з дитиною, внаслідок чого вона виростає з відсутністю матері. Парадоксально, але при цьому дитина вважає, що вона найкраща. В результаті, ставши дорослою, вона збереже цю наївність і буде проектувати її на інших людей, не помічаючи їх негативних якостей.

Відхід від реальності

Дуже багато дорослих в душі залишаються дітьми, вважаючи за краще дивитися на світ крізь рожеві окуляри. Зберігаючи інфантильну свідомість, вони вважають за краще жити в своїх фантазіях, ігноруючи жорстоку реальність. Можливо, в цьому винне виховання. Деякі батьки вчать своїх дітей довіряти людям, прощати їм всі помилки, бути гнучкими і доброзичливими.

Є і зворотна сторона медалі. Діти, які піддавалися емоційному тиску з боку батьків, у дорослому житті користуються наївністю, як щитом від можливої агресії: простіше удавати, що вони нічого не розуміють, ніж тверезо міркувати і відповідати за свої слова, вчинки.  

Як боротися з наївністю?

Змініть погляд на ситуацію

На жаль, багато людей, які страждають від своєї наївності, навіть не намагаються змінюватися і робити якісь висновки. Згадайте, коли і чому ви стали поводитися “наївно”, в який момент вперше постраждали через свою довірливість, скільком людям пробачили їх хамське ставлення? Поміркуйте над тим, як ви можете розвинути впевненість в собі і змінити стиль поведінки.

Вивчіть власне “Я”

Як ми вже згадували, наївні люди в душі залишаються маленькими дітьми. Спробуйте сконцентруватися на вашій особистості і відповісти на наступні питання:

1. Чи можу я змінити свої переконання?

2. Які висновки я зробив зі свого гіркого досвіду?

3. На яку рису характеру я можу спертися, щоб відчути себе самостійним і незалежним від оточуючих?

Шукайте нові враження

Іноді наївність є наслідком того, що людина виросла в захищеному середовищі. Можливо, батьки не дозволяли вам гуляти з друзями, ходити на вечірки, через що ви упустили деякий досвід. Постарайтеся надолужити згаяне, отримавши нові враження. Подумайте, як ви можете змінити погляд на світ і навколишній людей. Рушайте в похід, запишіться на курси, стрибніть з парашутом, знайдіть хобі. Це допоможе стимулювати зростання нових клітин мозку і розширити межі поведінки.

Вийдіть із зони комфорту

Виходити із зони комфорту – значить ризикувати, помилятися, здійснювати невластиві вам вчинки. Спочатку ви будете відчувати страх, проте думка про те, що лише таким чином ви зможете дізнатися, на що здатні, повинна надавати сил.

Погоджуватися на звичайне життя, в якій один день схожий на попередній, тільки тому що вам це зручно — неправильно. Вихід із зони комфорту допоможе оживити будні і знайти контакт з тією частиною особистості, яка весь цей час перебувала в сплячці.  

Визначайте, заслуговує людина довіри чи ні

Перш ніж розкривати новому знайомому душу, придивіться до нього. Далеко не всі люди заслуговують довіри. Наприклад, якщо знайомий дуже наполегливо розпитує про ваше особисте життя, роботу, фінансове становище, це може бути ознакою прихованих мотивів. Можливо, йому просто вигідно дружити з вами.

Якщо такі ситуації у вашому житті не рідкість і ви часто помиляєтеся в людях, приводьте на перші зустрічі з новими знайомими, близьких друзів — в таких випадках не завадить погляд з боку.

Запам’ятайте – не всіх людей можна змінити

Деякі люди є наївними, позаяк вважають, що можуть «виправити» інших завдяки своїй допомозі, доброті, любові, хорошому ставленню. Особливо часто такі ситуації зустрічаються у відносинах між чоловіком і жінкою. Щоб стати менш наївним, усвідомте той факт, що кожна людина сама приймає рішення і несе відповідальність за свої вчинки. Вона зміниться лише в тому випадку, якщо сама цього захоче.

Додайте критики до свого сприйняття світу

Наївна людина звикла носити рожеві окуляри і дивитися на світ з оптимізмом. Ми пропонуємо внести у фільтр сприйняття невелику частку скепсису.

Для початку можна спробувати не довіряти всьому, що вам говорять, просити докази і перевіряти їх. Також слід з усіх боків продумувати власні дії, спираючись на факти, а не на сліпу віру в хороші наміри оточуючих. Згадайте, як часто вас обманювали і розчаровували в минулому. Зробіть правильні висновки і включайте обережність, розсудливість.

Поради сторонньому

Якщо серед ваших знайомих, родичів або друзів є наївна людина, не кидайтеся втішати її, як тільки вона почне скаржитися на своє життя. Навпаки, постарайтеся м’яко підвести його до думки про те, що частина відповідальності за подію потрібно взяти на себе. Так, колеги обдурили його, назвавши неправильний час наради, проте інформацію потрібно було перевірити у керівництва, а не сліпо довіряти іншим співробітникам.

Світ насправді жорсткіший, ніж ви собі думаєте. І дивиться на нього крізь рожеві окулярі не варто. Бо потім може бути дуже боляче. Собі потрібно знати ціну, для цього необхідно прокачувати свою впевненість, тоді і наївність знизиться до точки, яка дозволяє нормально функціонувати у суспільстві.

А ви вважаєте себе наївною людиною?

Viktoria
Завантаження...
Cikavopro.com
Adblock
detector