Степанович сидів за своїм столом згорбившись, дивлячись в одну точку. Його руки тряслися. Я не знаю, що на мене подіяло більше – незвична тиша або ось ці, тремтячі руки Степановича

В ординаторській було незвично тихо. Старша акушерка відділення сиділа з червоними очима. Різнокаліберні чашки з недоторканою кавою стояли врозкид.

Єдиний стіл в ординаторській, на якому був завжди ідеальний порядок – папки акуратною стопкою, дрібні папірці в файлах, ручки та інші канцелярські приналежності в підставці – це стіл Степановича. Але зараз, він являв собою нагромадження різних паперів, змішаних з історіями пологів, купу використаних медичних масок і зім’ятих одноразових шапочок, дрібного сміття і упаковок з-під ліків.

Степанович сидів за своїм столом згорбившись, дивлячись в одну точку. Його руки тряслися. Я не знаю, що на мене подіяло більше – незвична тиша або ось ці, тремтячі руки Степановича, які я ніколи в житті не бачила такими. Його не акушерські руки, досить непривабливі, з короткими і товстими пальцями, з нігтями, обрізаними нерівно і дуже коротко, зі зморшкуватою шкірою і пігментними плямами, зазвичай творили чудеса в пологовому залі і операційній. Ці руки сприймалися мною, як руки фокусника – витончені і чарівні. Але ніколи … вони ніколи не тряслися.

«Прийшла скарга … якась шишка з верхів накатала. Начальство тупотіло ногами, що мовляв, пенсіонер, скільки можна … Коротше – сказали на пенсію!», – схлипуючи, прошепотіла мені на вухо старша акушерка.

… Понад двадцять років тому.

Я, дуже молода і «велика» акушер гінеколог зі своїм однокурсником, таким же молодим і «великим» – чергуємо. Відповідальний – Степанович. У пологовому залі жінка, п’яті пологи, поперечне положення плода. Під пальцями в піхві – порожнеча, ось тільки головка плоду справа і збоку – дістається кінчиками пальців. Друг тримає живіт, намагаючись плід утримати поздовжньо, а я пальцями зрушую головку вниз.

Ми намагаємося перехитрити природу, піт ллється градом. Заходить Степанович. Одягає рукавички. Акуратно, одним рухом пальців, дуже граціозно, захоплює через плодовий міхур ніжки плода з глибини зліва і за одну потугу виводить з піхви ніжки плода, а за другу – дитину. Два схлипи – і ось уже кричить малятко в руках акушерки.

«Міг бути розрив матки, за який би … відповідав я», – спокійно каже Степанович, дивлячись на нас дуже уважно, – «Акушерство – це наука. Не завжди очевидна – правильно. Читайте книги, молодь …».

І ми читали. Інтернету ще не було. Але був стіл Степановича, де і в столі, і під столом, і ще на спеціальних поличках, були ті книги, яких не було ні в продажу, ні в бібліотеках.

… Близько п’ятнадцяти років тому.

Вся ніч в операційній – кровотеча, передчасні пологи. Нестабільна жінка. Дитина померла … Степанович ласкаво забирає у мене сигарету, виливає мутну каву в раковину і дає свою особисту чашку з чимось запаморочливо смачним і пахучим.

«Це чай на травах і мед високогірний. Мені мої пацієнти вже багато років привозять. Пий маленькими ковтками і спробуй заснути. Вирішила працювати в акушерстві – будь морально готова до різного … Таких випадків буде багато. Якщо рвати себе на частини через кожен випадок – довго не протягнеш.

Робота почекає. Якщо форс-мажор – я підстрахую». І через п’ять хвилин втомлений мозок уловлює турботливі руки, які вкривають тебе пледом і тихо закриваються двері в ординаторській.

… Близько десяти років тому.

Я, вже дорослий лікар, відповідальна чергова. Степанович готує звіт, затримавшись на роботі. Переодягнувшись в цивільний одяг, заглядає в родзал попрощатися. У мене тривалі потуги. Головка плоду дуже високо. І різко обривається серце дитини.

В операційну не встигну. Вихід – високі щипці. Наркоз … Ложки щипців не замикаються. В голові – порожнеча. І тільки судомна пульсація в скронях – чи то тахікардія, чи то відлік секунд до катастрофи.

За моєю спиною – спокійний голос: «Буває … це дуже складна операція – порожнинні акушерські щипці. А ну, посунься на одну хвилинку», – порожнеча заповнюється думкою – а коли він встиг переодягтися в стерильний одяг? Степанович дуже обережно заводить свої руки в піхву, щось притримує і філігранно поправляє.

«Все, тепер можеш працювати, ложки щипців зімкнулися … Ах так, і не переживай, я просто поки побуду поруч, якщо ти не проти …», – ось тільки хірургічна сорочка у нього вся мокра, але я то знаю – він скаже, що йому просто жарко …

Істинний вузол пуповини. Чаклують неонатологи … Зітхання … Крик …

«Ну я поїхав! Щось затримався сьогодні. Нічого тобі не бажаю. До завтра!”.

… Три роки по тому.

«Ти навіть не уявляєш собі, як перетворюється дача, коли нею постійно займаєшся. Подивися на ці троянди. Ти пам’ятаєш їх? Доходяги, які якщо і цвіли один раз на літо, то це було щастя. Виявляється, що у мене тут дуже багато сортів. А ось це моя улюблениця. Поглянь – яке стебло – майже метр! А колір! Ти взагалі бачила, щоб сам бутон був ніжно-жовтим, а кінчики пелюсток – помаранчеві?

І вишня вже третій рік плодоносить. І не говори мені, що ти на дієті. Вареники з вишнями, зроблені мною власноруч, тебе чекають через годину. Там тоненьке тісто – ледве зліпив.

Шкода, що тебе не буде через тиждень. Приїжджають мої внуки. Я їх заберу на два місяці …Я знаю, що ти хочеш запитати … Відповідаю. Звичайно сумую, але …

Є життя і без акушерства. І повір мені – воно більш спокійне і здорове. Я кинув палити. Я тепер сплю … Перший час прокидався від того, що мені здавалося, що розрядився мобільний і я пропустив телефонний дзвінок. Потім просто не спав, бо не звик спати, як всі нормальні люди. І взагалі, я тепер вважаю, що все, що не робиться – то на краще … Всіх грошей не заробиш. Але ж можна і не встигнути помилуватися ось такими трояндами і не встигнути поняньчити онуків.

Ой! Заговорила ти мене. У мене ж вода на кухні кипить для вареників!»

Проходячи повз квітучих троянд, Степанович побачив пожовклий лист десь в середині куща і акуратно, майже не вловимим рухом, дістав його двома пальцями так швидко і віртуозно, що бутони навіть не поворухнулися …

Вам відомі незвичайні випадки, які пов’язані з медициною?

Напишіть нам в коментарях у Facebook!

Ira
Content Protection by DMCA.com
Loading...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Adblock
detector