Тремтячи всім тілом, з закривавленим хутром на холці і правих передніх лапках, які він підтискав, кошеня намагалося нявкати, але звук був більше схожий на хрипкий голос застудженої дитини

Маленький рись вийшов до людей. Тремтячи всім тілом, з закривавленим хутром на холці і правих передніх лапках, які він підтискав, кошеня намагалося нявкати, але звук був більше схожий на хрипкий голос застудженої дитини.

Стояв він за стовбуром величезного кедра, побоюючись нового болю, отриманого вчора від двоногих істот і з жахливим відчуттям голоду, яке змусило підійти до ділянки, де кілька чоловіків готували обід.

Напередодні в тих місцях лютували браконьєри, стріляючи у все, що їм траплялося на шляху. Мама-рись намагалася захистити своїх двох дитинчат, вигнувши спину дугою і риком на двоногих звірів. Однак свинцевий дріб нещадний і не розбираючи мішені, впивався в тіла бідних тварин. Мама рисі і його сестра загинули відразу, а нашому герою хоч і пощастило, але теж дісталося – дріб увійшов в холку і ліву лапку.

Рись втрачав сили і в розпачі подався до людей. Припадаючи на поранену лапку, він рухався обережно, раз у раз здригаючись від шуму і задкуючи від страху, коли хто-небудь з людей робив різкий рух або вимовляв гучну фразу.

Іван Матвійович, або просто Матвійович, як його називали селяни, першим побачив кошеня. Шикнув на своїх приятелів і обережно взяв у руки рушницю, розуміючи, що поруч з ним в будь-який момент може з’явитися його мама. Однак, побачивши закривавлене кошеня, він відклав рушницю в бік і повільно сів навпочіпки, простягаючи в сторону тварини свою величезну мозолисту долоню.

Кілька рибин лежало на імпровізованому столі у вигляді пня від зрубаного кедра і чекали своєї долі бути запеченими на багатті. Матвійович акуратно, не роблячи різких рухів, простягнув у бік мужиків руку і тихенько сказав: «Хлопці, подайте мені харіуса!»

Запах їжі змушував рись рухатися до цієї страшної компанії двоногих істот, він скиглив і стогнав від страху і болю. Але голод був сильніший за всі страхи і Рижик, як потім його назвали, наблизився до Матвійовича ще ближче.

Залишалося якихось пару метрів до жаданої риби і тварина зупинилася. Матвійович тихим голосом розмовляв з рисюю, розглядаючи його поранення і пильно подивився молодому звіру в очі. У них був страх і відчай, біль і якийсь невловимий вираз безвиході.

Матвійович поклав харіуса на землю і повільно почав підніматися на ноги. Рись позадкував назад, а коли Матвійович почав відходити від риби, різко рвонув вперед і схопив здобич своїми гострими зубами. Однак тут же зойкнув від болю і випустив рибу …

Люди в подиві стояли, не рухаючись і не промовляючи ні слова. Бачити рись їм доводилося не вперше, але щоб ось в такому стані опинився цей сильний, волелюбний і обережний хижак – таке було вперше на їх пам’яті.

Тим часом Рижик наминав за обидві щоки рибину, гурчачи і притискаючи її своєю здоровою лапкою до землі. Трапеза тривала буквально хвилину – дві. В цей час рись так захопився їжею, що, здавалося, не звертав уваги на людей, на цих двоногих істот, які ще вчора зробили його сиротою.

Але чуття хоч і маленького, але звіра підказало йому, що цим двоногим можна довіряти …День підходив до свого завершення і робота на ділянці так і не продовжилася після візиту тварини – боялися злякати дитинча.

Матвійович вирішив на ділянці залишитися в надії, що рись дозволить до нього наблизитися і надати йому допомогу.

Один з чоловіків залишив свою фуфайку Матвійовичу, щоб тому було тепліше переночувати. Він розклав фуфайку на тому місці, де рись покуштував частування у вигляді добротного харіуса і попрямував до річки, що протікала в декількох десятках метрів. Набравши води і повернувшись на ділянку, Матвійович, до свого величезного здивування, виявив Рижика, який лежав на фуфайці і зализував свою поранену лапку. Але вона починала розпухати …

Матвійович підійшов зовсім близько до хижака і запитав його: «Що ж мені з тобою робити, дурнику ти мій?» Кошеня перестало зализувати ранку, пильно подивився на чоловіка своїми виразними очима і нявкнув по-своєму…

Так вони спілкувалися кілька годин, до глибокої ночі. Чоловік і рись розмовляли! Кожен по-своєму, але кожен про одне й те ж: Як же так може бути? За що деякі двоногі так жорстоко поводяться з іншими? Чому це відбувається? Матвійович бурчав там щось собі під ніс, а Рижик, час від часу відповідав йому своїм нявканням.

Непомітно для самих себе ці два Божих творіння заснули. Прокинувся Матвійович від муркотіння … Рижик уткнувся мордочкою в плече чоловіка і сопів, як дитина, здригаючись уві сні і смикаючи лапками, ніби тікав від когось. Часом скиглив від болю.

Матвійович боявся поворухнутися, щоб не розбудити свого нового друга, але світанок зробив свою справу – перші промені сонечка торкнулися вершин чудових кедрів і рись прокинувся. Не відкриваючи очей, він потягнувся, як це роблять кошенята після сну, але зойкнув від болю в пораненій лапці і одразу почав її зализувати.

На Матвійовича він уже не звертав ніякої уваги, лише іноді поглядав в його сторону, а той в цей час готував частування своєму другові

Від їжі рись чомусь відмовився, але воду пив довго й жадібно. Сили покидали маленького звіра і він згорнувшись калачиком, ліг на залишеній фуфайці. Матвійович обережно взяв її разом з твариною і поніс до свого дому, за кілька кілометрів.Уже в селі до нього прийшов на допомогу місцевий ветеринар, який, на щастя, опинився на найближчій фермі. Рижику провели операцію, витягли кілька дробин з холки і лапки, зробили перев’язку.

Матвійович приніс хижака додому, де його біля хвіртки зустріла Жулька – собака невизначеної породи, але дуже весела і добра. Вона почала стрибати на задніх лапах в надії побачити, що ж такого приніс їй господар.

Рижику відвели розкішне місце в глибині кімнати, поклали його на ту саму фуфайку. Молодий ще кіт Васька зігнувши спину, боком-боком наблизився до свого далекого родича і рвонув від нього, що було його котячих сил і опинився на шафі, а Жулька добродушно підбігла до Рижика і дружньо лизнула його в мордочку.

Потім сіла поруч з ним і чекала, коли новий член родини нарешті таки прокинеться!

Рижик виявився напрочуд товариським. Спочатку він з обережністю ставився до піврічного йолопа – Васьки і до своєї нової господині – Антоніни Сергіївни, яка з самого початку бурчала на чоловіка через тварину. Дуже вже побоювалася, що хижак в будинку може накоїти лиха.

Зате Матвійовича і Жульку Рижик просто обожнював. Із задоволенням брав від собаки її улюблені кісточки, а до Матвійовича підходив і по-котячому терся об його ноги.

Минуло кілька років. Коли Антоніна Сергіївна бурчала на Матвійовича або на онуків, які приїхали і погано себе поводили, Рижик неодмінно піддавав їм лапою по м’якому місцю, але так акуратно, без пазурів. Подружився він і з сином Івана Матвійовича – теж Іваном, як дві краплі схожим на свого батька зовні, голосом і добротою.

Після того, як Жульки не стало, Рижик кілька днів не торкався до їжі, бродив по будинку і навколо нього, в пошуках своєї подруги. А потім, разом з Ваською лягали на місце Жульки і сумували разом.

Коли в будинку з’явилося щеня, схоже на Жульку, захоплення у тварин було вище меж! Вони по черзі її вилизували, намагалися загравати, а коли ця маленька хуліганка гризла хвіст Васьки або кусала за лапу Рижика, то їй і це прощалося!

Коли не стало Матвійовича, Рижик зник. Побачили його біля могили господаря на дев’ятий день. Рижик лежав біля дерев’яного хреста і не рухався. Коли до нього підійшла скорботна Антоніна Сергіївна, Рижик встав на лапи, лизнув господиню в долоню, притиснувся до її ноги і повільно побрів в сторону лісу … Коли його покликали, він повернувся в бік людей, пильно подивився на них кілька секунд і продовжив свій шлях.

Туди, в ліс, де природа чекала його, майже домашнього, доброго і незвичайного звіра. Більше Рижика ніхто не бачив … Хочеться вірити, що він продовжив свій рід, жив довго і ніколи не став мішенню для двоногих істот, таких різних … жорстоких і добрих …

Така ось історія про Рижика …

Вам колись доводилося допомагати дикій тварині?

Ira
Завантаження...
Cikavopro.com
Adblock
detector