“Це все дурні гени!” Що ми отримуємо у спадок від батьків при народженні  

Зовнішність, характер, хвороби визначаються спадковістю.

З розвитком генетики почали з’являтися питання. Вчених цікавило, чи успадковуються риси характеру, а також –  чи впливає середовище на розвиток особистості. Особливо гостро ці питання поставали, коли йшлося про психічні захворювання.  

Про вплив генів на нас, ми сьогодні і поговоримо.

Агресивність

Дослідники вивчали поведінкові патерни близнюків у віці від 7 до 12 місяців, паралельно відстежуючи їх генетичний зв’язок з поведінкою батьків у звичайному житті.

Їм вдалося з’ясувати, що агресивність, дратівливість, активність – риси характеру, які дійсно мають спадкову природу, а ось та ж товариськість, наприклад, на 90% формується за рахунок впливу оточення.

Сну

Як не парадоксально, а любителям повалятися в ліжку така пристрасть теж може дістатися у спадок. Ми знаємо, що здоровий сон – це сім-вісім годин на добу, однак мутація в гені hDEC2, який регулює нашу систему «сон-неспання», може впливати на зниження потреби людини у відпочинку, скорочуючи її до чотирьох годин.

Хто б не хотів висипатися за рекордну кількість часу без шкоди для організму, в задоволення, і мати додаткові години в добі?

Схильність до повноти або стрункості

Так, ті люди, які часто ниють про те, що комусь підтягнуте тіло дісталося завдяки хорошим генам, мають рацію. Але тільки частково. Вчені відзначають, що вага і ширина талії у деяких з нас на 25% залежать від генетичних даних, однак, на подив, в більшості випадків залежність становить цілих 40%.

Водночас люди, які борються з ожирінням, залежать від спадковості на 75-80%. Стало бути, якщо батьки схильні до повноти, то і дитина з ймовірністю в 75% буде володарем такої ж статури.

Однак варто відзначити, що вага дитини при народженні залежить тільки від матері незалежно від того, наскільки великим є батько.

Психічні захворювання

Почнемо з очевидного, але несподіваного в контексті ситуації: з роками у чоловіків погіршується якість сперми, і тому ймовірність передати дітям мутовані гени з підвищеним ризиком прояву психічних відхилень вище, ніж у молодих батьків. Сюди можна віднести суїцидальні думки, аутизм, гіперактивність, біполярний розлад і складності з навчанням.

Розумові здібності

Гени, які відповідають за інтелект, містяться в Х-хромосомі. Тому аргумент в сімейних сварках “тупий, весь в батька” звучить від жінок вельми іронічно. У всякому разі, достеменно відомо, що саме жінки передають інтелектуальні здібності синам, а ось дочки отримують їх від обох батьків.

Однак варто відзначити, що заслуга батьків в розумовому розвитку дітей щодо спадковості становить всього 40% — решту вони отримують в процесі виховання. Згідно з різними дослідженнями генетиків, різниця в показниках IQ у хлопчиків і їх мам дорівнює приблизно 15 пунктам.

Смакові переваги

Як з’ясувалося, існують гени, що роблять нас несприйнятливими до гіркого смаку. Разом з тим TAS1R1 змушує людей по-різному відчувати смак солодкого. Крім того, індивідуальні непереносимості різних речовин і алергія в різних її проявах також впливають на гастрономічні переваги. І все ж, вплив тут надають не тільки гени, а скоріше цілий комплекс різних факторів.

Ямочки на щоках

Ця мила особливість – суто генетична ознака. Самі по собі ямочки на щоках з’являються через те, що один з лицьових м’язів у деяких людей трохи коротше. У стані спокою вони непомітні, але варто людині посміхнутися, як цей самий м’яз відтягує ділянку шкіри, до якої прикріплюється.

Що стосується спадковості, то це домінантна ознака. Відповідно, якщо ні у кого з ваших батьків ямочок немає, то і у вас не буде. Якщо є у одного з батьків, то ймовірність успадкувати цю прикраса посмішки — 25-50%, а  якщо ямочки є і у мами, і у тата, ймовірність зростає від 50% до 100%.

Алкоголізм

Тяга до пляшки або навпаки, непереносимість алкоголю, передається у спадок. У другому випадку мається на увазі, що людині при вживанні абсолютно будь-якого алкогольного напою буде погано через дефект деяких ферментів. А ось можливість успадкувати схильність до алкоголізму менше – на це більше впливають соціальне середовище і виховання.

Довгожительство

Мабуть, одна з найцікавіших дослідницьких теорій. Успадковується довголіття напрочуд добре. Для такої складної ознаки – ймовірність близько 30-40%. В цьому випадку немає одного конкретного гена, який би відповідав за ваші довгі роки життя, проте вдала комбінація, успадкована від батьків, при сприятливому середовищі творить магію. Наприклад, якщо хтось із ваших найближчих родичів дожив до сотні років, ваші шанси на довгожительство збільшуються в 16 разів.

Статева зрілість

Все, що пов’язано з початком менструації у дівчаток, появою прищів, ламкою голосу та іншими тонкощами пубертатного періоду, також частково залежить від обох батьків. Вчені в рамках дослідження New England Journal of Medicine з’ясували, що, якщо “дозрівати ” дівчатка починають рано — до восьми-дев’яти років, — це пов’язано з генетичними особливостями батька.

Пам’ять

Раніше існувала думка, ніби проблеми зі здоров’ям в сім’ї збільшують ризик розвитку хвороби Альцгеймера. Однак нове дослідження показало, що ймовірність розвитку недуги пов’язана головним чином зі здоров’ям матері. Вчені рекомендують уважніше ознайомитися з медкартою батьків і з’ясувати, які фактори збільшують ризик появи старечого недоумства. А також вчасно почати вживати заходів для захисту свого здоров’я.

Фертильність

Як не парадоксально, а на фертильність жінки впливають гени батька. У здорових яйцеклітинах центріолі відсутні, бо вони руйнуються в процесі утворення гамет. Виходить, що ембріон, який зароджується в процесі запліднення, успадковує центріолі тільки від сперматозоїдів.

Так природа підтримує “правильне число”. Однак, якщо “материнський набір” не зникає – багато в чому через генетичні збої з боку батька, – жінка залишається безплідною. За словами вчених, яйцеклітини, в яких центріолі не зруйновані, стерильні.

Лінія росту волосся

Наболіла тема для чоловіків середнього віку, стурбованих випаданням волосся. При цьому підвести всіх під якийсь спільний знаменник не вдасться, оскільки всі втрачають волосся в різному віці і різних обсягах. Раніше вчені пов’язували індивідуальні особливості зі спадковими ознаками, отриманими від матері, проте ця теорія була спростована дослідженням, опублікованим в «PLoS Genetics».

Вивчивши випадки 55000 чоловіків, дослідники розвіяли цей міф і виявили 287 незалежних генетичних маячків, які пояснюють випадання волосся «за чоловічим типом». З них по материнській лінії перейшли тільки 40, в той час, як інші були отримані від обох партнерів в приблизно рівному співвідношенні.

Серед факторів, що впливають на втрату волосся, вчені виділили ряд генів, пов’язаних з ризиком серцевих захворювань.

Пов’язувати усі негаразди і скидати це на генетику не варто. Адже безліч процесів з нею не пов’язані.

А які гени передались вам від батьків? 

Viktoria
Завантаження...
Cikavopro.com
Adblock
detector