У нашому мозку є кнопка «видалити зайве». Навчіться її використовувати

Дивний спосіб звільнити в голові місце для свіжих нейронних зв’язків!

Серед нейробіологів популярна думка про те, що мозкові клітини, що працюють спільно, завжди пов’язані між собою. Простіше це означає, що чим більше нейромереж утворюється в людському мозку, тим він розумніший. Ось чому є справедливою ще одна стара істина, яка говорить, що практика призводить до досконалості.

Чим частіше ви вправляєтеся в грі на музичних інструментах, в спілкуванні на інших мовах або в жонглюванні, тим вишуканішими ви стаєте.

Науці відомо про це вже досить давно. І сьогодні дослідники вивчають уже іншу сторону даного питання: щоб поповнити свій запас знань, вміння забувати або просто розривати застарілі нейронні мережі є набагато важливіше постійної практики. Це вміння отримало назву «синаптичного прунінгу».

Механізм прунінгу

Давайте уявимо ваш мозок у вигляді саду. Тільки в ньому ви вирощуєте зовсім не фрукти, овочі або квіти, а налагоджуєте синаптичні зв’язки між мозковими клітинами. Це свого роду мости, по яких переміщаються дофамін, серотонін та інші нейротрансмітери.

«Гліальні клітини» працюють в цьому саду мозковими садівниками. Вони сприяють швидшому проходженню імпульсів між конкретними нейронами. Крім того, є ще один вид гліальних клітин, чиє завдання полягає в утилізації відходів, боротьби з бур’янами, позбавленні від шкідників і прибирання опалого листя.

Садівники, які займаються «підрізанням гілок» в голові, отримали в наукових колах назву «мікроглії». Вони перерізають існуючі синаптичні зв’язки. Питання тільки в тому, як вони розуміють, які саме синапси необхідно ліквідувати?

Вчені тільки почали наближатися до розгадки цієї таємниці, але їм вже відомо, що синапси, що втратили свою користь для людини, позначаються спеціальним протеїном C1q. І коли мікроглії бачать таку позначку, вони зв’язуються з цим білком і розривають існуючий «міст».

В результаті мозок розчищає грунт для появи свіжих і більш стійких зв’язків, підвищуючи вашу здатність до навчання.

Важливість сну

Ваш мозок самоочищається уві сні!

Чи доводилося вам відчувати, ніби ваш мозок набитий інформацією? Так буває під час вивчення якогось нового предмета або в спробах освоїтися на новій роботі. А часом це відбувається без будь-якої видимої причини.

Під впливом потоку незнайомій інформації мозок вибудовує нові зв’язки, однак їх поки не можна назвати надійними. Для початку йому необхідно позбутися від усього зайвого, щоб розчистити місце для побудови найбільш ефективних і упорядкованих нейронних зв’язків. А відбувається це під час сну.

Коли людина спить, її мозкові клітини скорочуються майже на 60%, щоб дати можливість гліальним садівникам прибрати непотрібне «сміття» – старі синапси.

Чи доводилося вам прокидатися після тривалого нічного відпочинку і помічати, наскільки ваш розум чистий, і як швидко одна думка змінює іншу? Ефект від здорового сну можна порівняти з дефрагментацією жорсткого диска комп’ютера.

З цієї ж причини денний сон сприяє поліпшенню когнітивних функцій. 10 або 20 хвилин такого сну дозволяють мікроглії швидко ліквідувати застарілі синапси, щоб на їх місці могли утворитися нові.

Якщо ж ви постійно недосипаєте, то будь-які спроби над чимось подумати стають схожими на прогулянку в непрохідних джунглях з мачете в руці.

Ви майже не просуваєтеся, і це призводить до виснаження. І навпаки, думки бадьорої людини нагадують веселу прогулянку прибраними стежками красивого парку, де ніщо не загороджує огляд. І це дуже бадьорить.

Ви самі вирішуєте, яка інформація буде видалена

Знищенню підлягають всі синаптичні зв’язки з відповідною позначкою. Зберігаються лише ті, що користуються попитом, тому будьте уважні в своїх думках. Так, якщо одержимо вивчати всілякі припущення про те, чим же закінчиться «Гра престолів», забувши про свою роботу, то не потрібно бути генієм, щоб зрозуміти, від яких синапсів ваш мозок позбудеться в першу чергу.

Якщо ви конфліктуєте зі своїм колегою по роботі і думаєте лише про те, щоб з ним поквитатися, а не про поточний проект, то в кінцевому підсумку ви станете витонченим месником, позбавленим будь-яких новаторських ідей.

Важливо лише те, на чому ви акцентуєте свою увагу. Вибираючи об’єкт уваги, ви тим самим в буквальному сенсі знаходите здатність керувати власним розумом.

Звичайно, нікому з нас не під силу контролювати абсолютно все, що з нами відбувається протягом дня. Але ніхто не заважає нам свідомо вибирати, як всі ці події на нас вплинуть, і відповідно до цього побудувати у своєму мозку потрібні нейронні зв’язки.

Не варто зациклюватися на тому, що заважає вам рухатися вперед. Краще подумайте про всі ті речі, які роблять вас кращими. Не прораховуйте можливі варіанти результату подій, замініть це медитацією.

Очистіть розум, направте всю його енергію на те, що принесе вам користь.

Тут все залежить від стратегії. Вам слід використовувати свій мозок з розумом, будьте мудрими. Мудрість приходить до людини, коли вона може протистояти спокусам.

Таким чином, щоб позбутися від непотрібних знань, просто перестаньте думати про ці речі. Якщо ж ви все одно про них згадали, просто перемкніть увагу на щось інше.

Ви згодні з цими думками?

Ira
Завантаження...
Cikavopro.com
Adblock
detector