З фотографії на Катю дивився дід. Він завжди хмурився, коли в будинку траплялися неприємності

З фотографії на Катю дивився дід. Він завжди хмурився, коли в будинку траплялися неприємності. Зазвичай він торкався коротко стрижених вусів, замислювався ненадовго, і говорив:

– Давай подумаємо разом.

Чотири роки дідуся немає, чотири роки Каті доводиться думати одній. Як не вистачає зараз його! У важкі хвилини Катя рідко згадувала мати. З дев’яти років її виховував дідусь. Вона вчилася в другому класі і разом з дідом часто ходила в лікарню до матері. Потім її і в лікарню перестали пускати, а потім … були сусіди, шкодували маленьку Катю і все повторювали:

– Сирітка

По-справжньому сиротою Катя відчула себе чотири роки тому. Тоді вона вчилася на передостанньому курсі технологічного, діда не стало і це було найбільшим горем в її житті. Найближче, найпотаємніше Катя могла довіряти тільки йому. І він перед тим як покинути цей світ відкрив їй своє потаємне….

Вона готувалася до іспитів, а дід лежав хворий. Був він задумливий, неуважно відповідав на питання і все чомусь зітхав. Катя зрозуміла: щось тривожить діда сильніше його хвороби. І не помилилася. Він покликав Катю і попросив посидіти з ним. Був він чисто поголений, на стільці висіли костюм і краватка

– Посидь, Катруся. Посидь. Хотів ось піднятися, так ноги чужі стали. Слабну … Може, донечко (він часто називав її так), цю розмову варто було раніше почати, та не наважувався. Так слухай, Катруся. Це дуже і дуже важливо.

Дід замовк, поправив подушки, прихилився до них спиною. На блідому обличчі плямами проступив рум’янець.

– У кварталі від нас, на Белінській … живе дуже близька мені людина.

Катя здригнулася, і дід перехопив погляд внучки, спрямований на фотографію бабусі. Він ще більше почервонів, поквапився говорити:

– Ні-ні, Катруся! Не думай поганого. Саша … Олександра була подругою твоєї бабусі. Так ось, Олександра Федорівна дуже хвора. Раніше я ходив для неї в аптеку, в магазин. І сьогодні хотів … Не залишай, Катруся, її одну. Це найбільше моє прохання …

Три роки з дня на день ходила Катя на вулицю Бєлінського. Кілька разів за ці роки заставала у Олександри Федорівни жінку. Гостя завжди кудись поспішала, питала про здоров’я, не роздягаючись, сиділа і, не помічаючи Каті, зникала.

Катя навчилася робити уколи, готувала і прала для Олександри Федорівни, часто ночувала у неї. І в цій квартирі висів портрет діда. Коли Катя приходила з роботи і бралася за справи, їй здавалося, що дід дивиться трохи винувато, але досить впевнено: внучка пам’ятає його прохання.

Після похорону Олександри Федорівни в будинку з’явилися незнайомі люди. Жінка, яку зустрічала Катя в цій квартирі, виявилася сестрою покійної. Родичі щось шукали у серванті. Катя непомітно одяглася і зібралася йти, але Галина Федорівна, так звали молоду жінку, зупинила її.

Немов обмацуючи, вона уважно оглядала Катю і мовчала.

– Я можу піти? – Каті швидше хотілося закрити ці двері. Галина Федорівна відступила на крок, скривилася:

– Звичайно, звичайно. Можете йти. Ми, родичі, розберемося. Так ось ще … Ви, дівчино, багато в чому полегшили страждання Олександри. Візьміть з квартири щось на пам’ять про неї. Ось з цих речей, наприклад …

Катя ледь помітно кивнула головою, пройшла в кімнату, кинула газету на стілець, посунула його до стіни. Великий килим розкинувся від стелі до підлоги. Катя потягнулася вгору, клацнув обірваний шнурок. Притискаючи до себе портрет діда, Катя зіскочила зі стільця і ​​кинулася з квартири …

Галина Федорівна знайшла Катю по телефону в найбільш невідповідний момент. Було не до розмов: сусідній цех вимагав деталей, погрожував зупинити верстати, а простий – записати на зміну Каті. Голос у трубці просив:

– Катруся! Я почекаю, але ви мені так потрібні, так потрібні! Я поряд – на прохідній. Ну, будь ласка, миленька!

Галина Федорівна піднялася з лавки, зробила крок назустріч. Вона була в тій же траурній сукні, що і на похоронах. Руки її тремтіли, в очах стояли сльози.

– Давайте, Катруся, посидимо! Ні ні! Я не затримаю вас. Галина Федорівна довго сякалася, прибрала хустинку в сумочку, повільно, майже по складах, запитала:

– Сподіваюся, Катруся, ви здогадуєтеся, про що піде мова? Катя знизала плечима і мовчала. Згадалося, як, два дні тому вона тікала від цієї жінки, згадався її погляд.

– Так ви, напевно, і не знаєте … Олександра нічого вам не говорила, чому на мене сердилася? Не говорила? Я так і думала … Олександра розуміла, сім’я, діти – зайвий раз і не вирватися відвідати.

Сухі очі чіпко стежили за Катею. Галина Федорівна ледь розстебнула сумочку, дістала згорнутий трубочкою папір:

– Ви, Катруся, прочитайте, прочитайте! Звичайно, ви зрозумієте, Олександра вже марила. Не по справедливості виходить. Ви людина розумна …Катя читала заповіт. Він був завірений нотаріусом і зроблений майже рік тому. Їй заповідалося усе майно Олександри Федорівни і значна сума грошей. Вона звернула лист, подала трубочку Галині Федорівні. Не дивлячись на співрозмовницю, запитала:

– Що ви хочете? Сухі нотки в голосі злякали Галину Федорівну. 

Вона присунулася, ковзнувши по лавці сукнею, майже плачучи, швидко заговорила:

– Я її єдина сестра. Далекі родичі – не беруться до уваги … В одному себе і звинувачую: мало ходила до Олександри. Але у мене онуки …

– Що ви хочете?

– Катруся! Ви повинні відмовитися! Заради справедливості! На згадку про Олександру! Ви розумієте? Килим там, ще чого захочете, все обговоримо, але ви розумієте?

– Розумію, – Катя спокійно дивилася на Галину Федорівну, і та благально дивилася на Катю, намагаючись зрозуміти: відмовиться вона від грошей чи ні?

– Залиште заповіт. Завтра я піду в ощадкасу. Мені ці гроші не потрібні.Трубочка-заповіт знову опинилася у Каті, і вона ледве встигла відсунути руку від губ Галини Федорівни.

– Дякую, Катруся! Дякую рідна!

Галина Федорівна під’їхала до ощадкаси на таксі. Кивнувши шоферу – почекати, вона вискочила з машини і зіткнулася в дверях з Катею

– Катрусю, привіт!

– Доброго дня! Я зробила, що ви просили. Прощайте, Галина Федорівна.

Працівники ощадкаси довго розглядали паспорт Галини Федорівни, про щось шепотілися. Нарешті одна з них повернула документи і розвела руками.

– Знаєте … Внесок вашої сестри переведений спадкоємицею на будівництво дитячого садка.

Як ви оцінюєте такий вчинок Каті?

Напишіть нам в коментарях у Facebook!

Ira
Content Protection by DMCA.com
Loading...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Adblock
detector