«Блакитні зони»: Кілька уроків довголіття від людей, які живуть найдовше

Ви хочете жити довше, щасливіше і зберегти хороше здоров’я до кінця своїх днів? Тоді візьміть на замітку 9 звичок довгожителів.

Всі ми живемо на одній прекрасній планеті, дихаємо одним повітрям, вживаємо їжу, вирощену в землі, і п’ємо воду, добуту з надр/ Але попри все це, одні люди примудряються зберігати гарне здоров’я, а інші постійно страждають. І серед нас є ті, хто примудряються жити набагато довше інших.

Йдеться про людей, які живуть в так званих блакитних зонах. Їх тривалість життя в середньому на 10-12 років вищf, ніж в решті світу.

Поняття «блакитних зон» з’явилося завдяки дослідженню Джанні Пес і Міхаеля Пуллена. Вони визначили, що найбільше людей, які досягли віку 100 років, проживають в Сардинії (провінція Нуоро). Пізніше це дослідження продовжив Ден Бюттнер. Саме він визначив 5 місць на землі, де люди живуть значно довше. У список потрапили села, що знаходяться в Греції, Коста-Ріці, Італії, Японії і США.

Ден Бюттнер (автор книги «Блакитні зони. 9 правил довголіття від людей, які живуть найдовше»), грунтуючись на емпіричних даних і своїх власних спостереженнях, знайшов пояснення тому, чому люди в блакитних зонах живуть довше і до самої смерті зберігають відмінне здоров’я.

Бюттнер і його команда дослідників об’єднали зусилля з оглядачами науково-популярного журналу National Geographic. Їх метою було вивчити умови і спосіб життя довгожителів. Разом вони шукали регіони з найвищою тривалістю життя в цілому, а також регіони, де проживає найбільше людей, які досягли віку 100 років.

В результаті був складений список з п’яти місць:

  • Провінція Ольястра, острів Сардинія. У гірській місцевості італійського півострова проживає найбільше людей, які досягли віку 100 років.
  • Ікарія, Греція. Цей острів в Егейському морі примітний тим, що на ньому зареєстрований один з найнижчих у світі показників смертності в середньому віці і найнижчий рівень захворюваності на деменцію.
  • Півострів Ніко, Коста-Ріка. Цей регіон відрізняється найнижчим рівнем смертності в середньому віці, і це другий регіон за концентрацією чоловіків-довгожителів.
  • Лома-Лінда, Каліфорнія. У цьому місті багато адвентистів сьомого дня. Вони живуть на 10 років довше за людей, які проживають в інших регіонах Північної Америки.
  • Окінава, Японія. На цьому острові зафіксовано найбільше жінок, які досягли віку 70 років і більше.

Слідом за цим відкриттям, команда Бютнера звернулася за допомогою до лікарів, антропологів, демографів і епідеміологів, щоб визначити, що саме впливає на високу тривалість життя у всіх цих місцях.

Блакитні зони знаходяться в різних частинах світу. Однак всім жителям цих регіонів притаманні дев’ять загальних звичок, які і дозволяють їм жити довше і зберігати гарне здоров’я.

Ви хочете жити довше, стати щасливішими і зберегти хороше здоров’я до кінця своїх днів? Тоді візьміть собі на замітку наступні звички:

1. Рухайтеся.

Рух – невід’ємна частина життя довгожителів. Вони живуть в регіонах, де змушені багато рухатися. Вони вирощують овочі, фрукти і самі доглядають за своїми городами. При цьому вони не користуються благами технічного прогресу, а все роблять самі.

Візьмемо для прикладу чоловіків, які проживають на Сардинії. Вони живуть в будинках, побудованих на крутих схилах, і займаються скотарством. Кожен день їм доводиться проходити пішки великі відстані.

Чи займаєтеся ви садівництвом або просто часто ходите пішки, в будь-якому випадку, рух благотворно позначається на вашому здоров’ї.

2. Визначте в житті мету.

Люди, які проживають в блакитних зонах, знають, в чому полягає їхня мета. Жителі Окінави називають її «ікігаі», а жителі півострова Ніко – plan de vida «план життя».

Досить відповісти собі на питання: «Заради чого я прокидаюся вранці?»

«Знання того, заради чого ви живете, збільшує тривалість життя приблизно на 7 років», – Ден Бюттнер.

3. Знижуйте рівень стресу.

Стрес – це головна причина хвороб і нещастя. Він призводить до хронічних запальних процесів, які (в свою чергу) призводять до розвитку серйозних хвороб з віком.

Стрес є частиною нашого життя, і люди, що проживають в блакитних зонах, теж його відчувають. Різниця в тому, як вони з ним справляються.

«У довгожителів є звички, що дозволяють їм знизити рівень стресу. Жителі Окінави щодня присвячують деякий час тому, щоб згадувати своїх предків. Адвентисти моляться. Жителі Ікарі лягають спати вдень. Жителі Сардинії практикують методику під назвою «щаслива година», – зазначає Бюттнер.

4. У харчуванні дотримуйтесь правила 80%.

Жителі блакитних зон обмежують себе в їжі і практикують оздоровче голодування. Жителі Окінави, сідаючи їсти, промовляють вголос наступну мантру: «Хара хати бу». Це нагадує їм про те, що закінчувати свій прийом їжі вони повинні тоді, коли їх шлунки наповнюються на 80%. Така практика дозволяє не набирати вагу. Що, в свою чергу, знижує ризик виникнення різних захворювань.

«Ми цілком можемо з’їсти на 20% більше або на 20% менше, не помічаючи цього. Але саме ця різниця грає важливу роль, коли ми говоримо про надбавку і втрату ваги. Найменший за своїм об’ємом прийом їжі у людей, що живуть в блакитних зонах, відбувається трохи пізніше полудня або раннім вечором. Після цього вони не їдять до кінця дня», – Ден Бюттнер.

Жителі Ікарі (в основному, віруючі грецької православної церкви) протягом року кілька разів постять.

Доведено, що переривчасте голодування знижує ризик виникнення хронічних хвороб. Зокрема, воно сприяє нормалізації артеріального тиску і зниженню рівня холестерину в крові.

5. Вживайте більше рослинної їжі.

Згідно з дослідженням команди Бюттнера, жителі блакитних зон їдять м’ясо не частіше п’яти разів на місяць. В основі харчування довгожителів – різні бобові. На 95% раціон таких людей складається з сої, сочевиці, чорних бобів і інших продуктів рослинного походження.

Крім того, самі по собі порції страв набагато менші, ніж ті, до яких звикли люди на Заході. Дієта, заснована на продуктах рослинного походження, благотворно позначиться на вашому здоров’ї і не тільки. Таким чином, ви піклуєтеся про нашу планету.

6. Пийте вино в гарній компанії.

Всі жителі блакитних зон (за винятком адвентистів) досить часто вживають алкоголь в помірних дозах. Виявляється, що келих вина, випитий за вечерею з друзями, продовжує життя. Головне – вживати вино з розумом і насолоджуватися дозвіллям з людьми, які ділять з вами трапезу.

7. Особливе значення віри.

Віра грає величезну роль в житті людей, що проживають в блакитних зонах. Належність до громади дозволяє людині відчути підтримку навколишніх, позбутися почуття самотності і депресії.

«Всі, за винятком п’яти з 263 довгожителів, з якими ми розмовляли, належали до тієї чи іншої релігійної громади. Не має значення, про яку саме конфесію йдеться. Згідно з результатами досліджень, відвідування церковних служб чотири рази на місяць збільшує ймовірну тривалість життя від 4 до 14 років»,  – Ден Бюттнер.

8. Сім’я – понад усе.

Люди, які проживають в блакитних зонах, ставлять свої сім’ї понад усе.

Результати деяких досліджень говорять про те, що проживання разом з батьками (і батьками батьків) знижує ризик виникнення серйозних хвороб у дітей. А також знижує рівень дитячої смертності в цілому.

9. Оточіть себе правильними людьми.

Надзвичайно важливо мати таке коло спілкування, яке буде заряджати вас позитивом і спонукати піклуватися про себе і своє здоров’я.

«Довгожителі обирають таке соціальне середовище, яке підтримує здоровий спосіб життя. Жителі Окінави, наприклад, об’єднуються в моаї – групи з п’яти осіб, які завжди тримаються разом. Згідно з дослідженнями, куріння, переїдання, щастя і навіть самотність заразні. А ось соціальні зв’язки довгожителів сприяють підтримці здорового способу життя», – Ден Бюттнер.

Серед інших звичок жителів блакитної зони, можна відзначити навичку ніколи не поспішати. У них хороше коло спілкування, і всі вони представляють якусь «закриту» громаду, об’єднану загальною культурою.

Змініть своє життя. Привнесіть в нього щастя. Піклуйтеся про своє здоров’я.

Є кілька трюків, якими ви можете скористатися. Наприклад, ви можете харчуватися маленькими порціями (купити маленькі тарілки). Можете заповнити свій холодильник свіжими продуктами і відмовитися від фаст-фуду і продуктів швидкого приготування. Все це кардинально змінить ваші звички в їжі.

Змініть обстановку в вашому домі і почніть вирощувати щось на городі. Так ви будете щодня спалювати більше калорій і будете активніше рухатися протягом дня.

Відомо, що близьке оточення безпосередньо впливає на наше життя. Переконайтеся в тому, що рідні та друзі благотворно впливають на вас.

Сучасне життя повне метушні. Ми живемо в містах, користуємося автомобілями та іншими благами технічного прогресу. Намагаємося зробити наше життя як можна більш комфортним, але … Сьогодні нам як ніколи раніше необхідно навчитися час від часу пригальмовувати.

Ira
Завантаження...
Cikavopro.com
Adblock
detector